"Bibliografia". Brakujące ogniwo "Dzieł zebranych" Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 12:49
- Jest to jeden z najważniejszych dni w moim życiu, bo oto po trzydziestu latach kończymy pełną edycję pism Stanisława Ignacego Witkiewicza. Kiedy zawiązaliśmy komitet redakcyjny, było dla nas wielką niewiadomą czy uda się nam opracować 25 tomów - mówił w "Strefie literatury" prof. Janusz Degler.
Dwa wolumeny Bibliografii z serii Dzieła zebrane Stanisława Ignacego Witkiewicza
Dwa wolumeny "Bibliografii" z serii "Dzieła zebrane Stanisława Ignacego Witkiewicza"Foto: materiały prom.

Posłuchaj
27:38 Dwójka Strefa literatury 19.12.2020.mp3 30 lat z Witkacym (Strefa literatury/Dwójka) 
Mycielscy 1200.jpg
"Ja jestem z Mycielskich, taka do końca paznokci"

Właśnie ukazał się ostatni, dwudziesty piąty tom "Dzieł zebranych" Stanisława Ignacego Witkiewicza. To "Bibliografia". Ukazuje się ona w dwóch potężnych woluminach. Wolumin pierwszy obejmujący lata 1885-1989 opracowali prof. Janusz Degler i Tomasz Pawlak; wolumin drugi obejmujący lata 1990-2019 opracował Przemysław Pawlak.

To wielki finał pełnej edycji pism geniusza z Zakopanego wydawanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy od 1990 roku.

Czytaj także:

W skład pierwszego projektu redakcyjnego wchodzili: prof. Jan Błoński, Anna Micińska, Konstanty Puzyna, Lech Sokół, Bohdan Michalski i prof. Janusz Degler, który wielki projekt doprowadził do końca.

I to właśnie prof. Janusz Degler był gościem audycji. Rozmawialiśmy o kolejnych etapach przybliżania Witkacego odbiorcom, o wielkiej przygodzie jaką było odszukiwanie zaginionych dramatów, listów, pism rozproszonych po polskich bibliotekach i archiwach prywatnych.

Dom Witkacego

PIW można nazwać "domem Witkacego". To w tym wydawnictwie, na fali odwilży gomułkowskiej, w 1957 roku, ukazała się "Księga Pamiątkowa. Człowiek i twórca" pod redakcją prof. Tadeusza Kotarbińskiego i Jerzego Eugeniusza Płomieńskiego, a także wznowiona została powieść "Nienasycenie", której pierwsze wydanie nastąpiło w 1930 roku.

Dodajmy, że wokół projektu "Dzieła zebrane Stanisława Ignacego Witkiewicza" w krytycznych, znakomitych edytorsko opracowaniach, wzrosło nowe pokolenie badaczy oddanych głową i sercem Witkacemu. Niezastąpionym redaktorem pism jest od wielu lat Krystyna Kurmanowa.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: prof. Janusz Degler

Data emisji: 18.12.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Bolesław Miciński i jego nienawiść do zniewolenia

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 05:40
- Nienawiść do totalitaryzmu, do wszelakiego zniewolenia wynikała z poczucia indywidualności i prawa jednostki do istnienia w historii, a nie poddania się zbiorowości - mówiła jego córka Anna o myśli Bolesława Micińskiego na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Pożegnanie jesieni" Stanisława Ignacego Witkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 07:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to "Pożegnanie jesieni" Stanisława Ignacego Witkiewicza w interpretacji Marcina Hycnara.
rozwiń zwiń