Andrzej Trzebiński. O poecie, społeczniku i wizjonerze w setną rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 15:06
Bohaterem "Strefy literatury" był Andrzej Trzebiński - poeta, dramaturg, krytyk i publicysta należący do Pokolenia Kolumbów.​ 27 stycznia minęła setna rocznica urodzin pisarza, który - mimo przedwczesnej śmierci - w historii literatury zdołał zapisać się nie tylko jako utalentowany twórca, lecz także zaangażowany społecznik i przenikliwy wizjoner.
Andrzej Trzebiński był autorem m.in. wierszy, esejów i dramatu-groteski Aby podnieść różę
Andrzej Trzebiński był autorem m.in. wierszy, esejów i dramatu-groteski "Aby podnieść różę"Foto: BrAt82/Shutterstock

Andrzej Trzebiński zginął rozstrzelany przez Niemców w egzekucji ulicznej 12 listopada 1943 roku. Miał wtedy zaledwie 21 lat, jednak pozostawił po sobie sporo niezwykle różnorodnych gatunkowo utworów literackich. Do jego dorobku artystycznego zaliczają się wiersze, eseje, dramat-groteska "Aby podnieść różę", niedokończona powieść "Kwiaty z drzew zakazanych", ale też szeroko reprezentowana twórczość publicystyczna oraz krytycznoliteracka. Na szczególną uwagę zasługuje pamiętnik pisarza - świadectwo dojrzewania przypadającego na "mroczny czas" i niezwykle cenne źródło informacji o okupacyjnym życiu literackim.

Andrzej Trzebiński mimo młodego wieku był niezwykle świadomym twórcą. Jego nowatorska wizja polskiej kultury narodowej znalazła odzwierciedlenie nie tylko w utworach literackich, lecz także w działalności społecznej. Poeta pełnił istotną funkcję w środowisku wydającym pismo "Sztuka i Naród", a jego najważniejszą misją stało się stworzenie organizacji "Ruch Kulturowy" działającej ponad podziałami partyjnymi i światopoglądowymi, dążącej do gruntownej przebudowy polskiej świadomości kulturowej.

Postać Andrzeja Trzebińskiego przypomnieli w audycji goście: prof. Maciej Urbanowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego (autor licznych opracowań utworów poety) oraz dr hab. Karol Samsel z Uniwersytetu Warszawskiego.


Posłuchaj
28:45 Strefa literatury Dwójka 28 styczeń 2022 21_30_23.mp3 Rozmowa o Andrzeju Trzebińskim poecie, dramaturgu, krytyku i publicyście należący do Pokolenia Kolumbów w 100. rocznicę śmierci (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Kinga Michalska

Goście: prof. Maciej Urbanowski (Uniwersytet Jagielloński, autor licznych opracowań utworów poety) oraz dr hab. Karol Samsel (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Tadeusz Konwicki. Pisarz i "czuły prześmiewca" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 05:45
Znakomity prozaik, scenarzysta i reżyser, autor m.in. książki "Mała Apokalipsa" i filmu "Ostatni dzień lata" - Tadeusz Konwicki - zmarł 9 lat temu, 7 stycznia 2015 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Młodożeniec. Futurysta spod chłopskiej strzechy

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2024 05:46
Stanisław Młodożeniec był talentem, który narodził się w sandomierskiej wsi. Spod chłopskiej strzechy dotarł do kanonu polskiej literatury, a po drodze nauczał języka polskiego w gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Tym samym, do którego uczęszczał Krzysztof Kamil Baczyński.
rozwiń zwiń