Giulio Caccini i florencka rewolucja w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 14:20
Bohaterem audycji był zmarły w 1618 roku, a więc 400 lat temu, Giulio Caccini, jeden z wybitnych twórców muzyki wczesnego baroku, a przy tym reprezentant środowiska florenckich nowatorów.
Audio
  • Giulio Caccini i florencka rewolucja w muzyce (Między dźwiękami/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/LaMiaFotografia

Środowisku temu zawdzięczamy najbardziej awangardowe pomysły zmieniające oblicze kultury wczesnej fazy XVII w. Camerata florencka, bo o niej mowa, to zjawisko fascynujące - intelektualiści, artyści i arystokraci, którzy pod hasłami powrotu do antyku (jego estetyki, ale też dramatu i muzyki) doprowadzili do powstania nowej koncepcji muzyki. Polifonia miała tu zostać zastąpiona przez wyrazisty i sugestywny śpiew jednogłosowy (monodia akompaniowana), wsparty na fundamencie szkicowo zapisanego basu (basso continuo).

To zerwanie z polifonią, mającą kilkusetletnią tradycję i w jej ramach wybitne dokonania artystyczne, miało charakter dynamiczny, odbywało się w wirze gwałtownych polemik. Fascynujące jest śledzenie dzieł, powstających jako przykłady tego nowego sposobu myślenia. Caccini jest jednym z najbardziej wybitnych reprezentantów tego stylu, przy tym jego głos jest odrębny, nie powiela on zaleceń pierwszego teoretyka Cameraty Vincenza Galilei. Znakomity śpiewak i nauczyciel, wzbogaca monodię o całkiem nieoczekiwane pomysły wirtuozerii wokalnej, mającej również charakter emocjonalny. Jego słynna „sprezzatura” - pozorna niedbałość - to swoboda w zakresie rytmu i narracji, pozwala zachować improwizacyjny charakter tej muzyki. Jest to także bardzo trudne zadanie dla wykonawców – Caccini miał rację, gdy pisał, że jest to nowy rodzaj komponowania, wymagający też nowej techniki wokalnej. Na szczęście są obecnie śpiewacy, którzy potrafią sprostać tym oczekiwaniom, i takich właśnie posłuchamy.

***

Tytuł audycji: Między dźwiękami

Prowadzą: Ewa Obniska i Magdalena Łoś

Data emisji: 14.01.2018

Godzina emisji: 21.00


Czytaj także

"Kreator nowej muzyki". 450. rocznica urodzin Claudia Monteverdiego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 13:35
Audycję "Między dźwiękami" poświęciliśmy twórczości wybitnego włoskiego kompozytora, którego rocznicę urodzin wspominaliśmy 15 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grand siècle. Przyjemności francuskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 15:00
Tematem audycji "Między dźwiękami" był grand siecle, czyli wielki wiek, jak Francuzi nazywają długie lata panowania Ludwika XIV.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perły z katalogu Concerto Italiano

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 11:02
W ostatniej przed wakacjami audycji "Między dźwiękami" Ewa Obniska i Magdalena Łoś przedstawiły najważniejsze nagrania z dorobku legendarnego włoskiego zespołu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kształtowała się muzyka anglikańska

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 23:00
W audycji "Między dźwiękami" rozmawialiśmy o specyficznych warunkach, w których od XVI wieku rozwijała muzyka w Anglii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodziny muzyki protestanckiej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 12:00
Zapraszamy na pierwszy odcinek audycji "Między dźwiękami" poświęcony rozwojowi muzyki w kontekście ruchu religijnego zapoczątkowanego przez Marcina Lutra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka pod nadzorem. Muzyka kontrreformacji

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 12:00
Po trzech audycjach "Między dźwiękami" poświęconych muzyce protestantów posłuchaliśmy o opowieści o artystycznej stronie kontreformatorskiej reakcji katolizyzmu.
rozwiń zwiń