X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Giulio Caccini i florencka rewolucja w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 14:20
Bohaterem audycji był zmarły w 1618 roku, a więc 400 lat temu, Giulio Caccini, jeden z wybitnych twórców muzyki wczesnego baroku, a przy tym reprezentant środowiska florenckich nowatorów.
Audio
  • Giulio Caccini i florencka rewolucja w muzyce (Między dźwiękami/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/LaMiaFotografia

Środowisku temu zawdzięczamy najbardziej awangardowe pomysły zmieniające oblicze kultury wczesnej fazy XVII w. Camerata florencka, bo o niej mowa, to zjawisko fascynujące - intelektualiści, artyści i arystokraci, którzy pod hasłami powrotu do antyku (jego estetyki, ale też dramatu i muzyki) doprowadzili do powstania nowej koncepcji muzyki. Polifonia miała tu zostać zastąpiona przez wyrazisty i sugestywny śpiew jednogłosowy (monodia akompaniowana), wsparty na fundamencie szkicowo zapisanego basu (basso continuo).

To zerwanie z polifonią, mającą kilkusetletnią tradycję i w jej ramach wybitne dokonania artystyczne, miało charakter dynamiczny, odbywało się w wirze gwałtownych polemik. Fascynujące jest śledzenie dzieł, powstających jako przykłady tego nowego sposobu myślenia. Caccini jest jednym z najbardziej wybitnych reprezentantów tego stylu, przy tym jego głos jest odrębny, nie powiela on zaleceń pierwszego teoretyka Cameraty Vincenza Galilei. Znakomity śpiewak i nauczyciel, wzbogaca monodię o całkiem nieoczekiwane pomysły wirtuozerii wokalnej, mającej również charakter emocjonalny. Jego słynna „sprezzatura” - pozorna niedbałość - to swoboda w zakresie rytmu i narracji, pozwala zachować improwizacyjny charakter tej muzyki. Jest to także bardzo trudne zadanie dla wykonawców – Caccini miał rację, gdy pisał, że jest to nowy rodzaj komponowania, wymagający też nowej techniki wokalnej. Na szczęście są obecnie śpiewacy, którzy potrafią sprostać tym oczekiwaniom, i takich właśnie posłuchamy.

***

Tytuł audycji: Między dźwiękami

Prowadzą: Ewa Obniska i Magdalena Łoś

Data emisji: 14.01.2018

Godzina emisji: 21.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kreator nowej muzyki". 450. rocznica urodzin Claudia Monteverdiego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 13:35
Audycję "Między dźwiękami" poświęciliśmy twórczości wybitnego włoskiego kompozytora, którego rocznicę urodzin wspominaliśmy 15 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grand siècle. Przyjemności francuskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 15:00
Tematem audycji "Między dźwiękami" był grand siecle, czyli wielki wiek, jak Francuzi nazywają długie lata panowania Ludwika XIV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perły z katalogu Concerto Italiano

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 11:02
W ostatniej przed wakacjami audycji "Między dźwiękami" Ewa Obniska i Magdalena Łoś przedstawiły najważniejsze nagrania z dorobku legendarnego włoskiego zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak kształtowała się muzyka anglikańska

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 23:00
W audycji "Między dźwiękami" rozmawialiśmy o specyficznych warunkach, w których od XVI wieku rozwijała muzyka w Anglii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodziny muzyki protestanckiej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 12:00
Zapraszamy na pierwszy odcinek audycji "Między dźwiękami" poświęcony rozwojowi muzyki w kontekście ruchu religijnego zapoczątkowanego przez Marcina Lutra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka pod nadzorem. Muzyka kontrreformacji

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 12:00
Po trzech audycjach "Między dźwiękami" poświęconych muzyce protestantów posłuchaliśmy o opowieści o artystycznej stronie kontreformatorskiej reakcji katolizyzmu.
rozwiń zwiń