Wiesław Dymny. "My gadaliśmy, a on po prostu tworzył"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 14:00
W 80. urodziny Wiesława Dymnego przypomnieliśmy reportaż "Przychodzimy, odchodzimy. Wiesław Dymny", zrealizowany w 1988 r. 10. rocznicę śmierci barwnego twórcy.
Audio
  • Fragmentu reportażu "Przychodzimy, odchodzimy. Wiesław Dymny"
Kraków, 1971 r. Wiesław Dymny podczas występu kabaretu Piwnica pod Baranami
Kraków, 1971 r. Wiesław Dymny podczas występu kabaretu Piwnica pod BaranamiFoto: PAP/Jan Morek

- On do Krakowa przyjechał z wiejskim etosem pracy. My ciągle gadaliśmy, przelewaliśmy z pustego w próżne, a on po prostu tworzył - mówili bohaterowie reportażu.

Wiesław Dymny (ur. 25 lutego 1936 w Połoneczce, zm. 12 lutego 1978 w Krakowie) uznawany był za jednego z najzdolniejszych artystów swojego pokolenia. Realizował się na wielu polach m.in. jako plastyk, aktor, scenarzysta filmowy, poeta, prozaik i satyryk. Ludzi zjednywał sobie niekonwencjonalnymi pomysłami. - Mieliśmy kiedyś próbę przed premierą kabaretu piwnicznego, wszyscy zdenerwowani, uczyliśmy się tekstów przy świeczkach. Jak się kończyło swoją kwestię, to się zdmuchiwało świeczkę, a ktoś inny zapalał i odczytywał swój tekst. On nic nie powtarzał tylko mierzył scenę. Śmiał się, że to zmierzenie w zupełności mu wystarczy - wspominał jeden z kolegów z Piwnicy pod Baranami.

Dymny ceniony był przede wszystkim za swe dokonania prozatorskie i obrazy, niestety część jego notatek i prac w roku 1977 strawił pożar. W reportażu o początkach Dymnego w Krakowie i jego pierwszych próbach artystycznych mówili Ewa Wnuk, Joanna Olczak-Ronikier, Leszek Długosz, Leszek Hołdanowicz, Henryk Kluba, Rajmund Jarosz i Piotr Skrzynecki. Wykorzystano też fragmenty nagrań z Piwnicy pod Baranami i fragmenty filmów według scenariuszy Wiesława Dymnego w reżyserii Henryka Kluby: "Chudy i inni” oraz "Słońce też wschodzi".

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów reportażu Jolanty Drużyńskiej i Wojciecha Markiewicza.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzenie: Joanna Szwedowska

Data emisji: 8.02.2016

Godzina emisji: 21.30

mc

Czytaj także

Jerzy Stajuda. Rok 1968 uczynił go malarzem

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 06:00
- Opisał moment, kiedy przestał być krytykiem. Sierpień 1968 roku. Nad głową przelatywały mu transportowce z sowieckimi żołnierzami mającym wkroczyć do Czechosłowacji, a on uświadomił sobie, że jego pisanie nie ma już sensu - wspominał Jerzego Stajudę prof. Grzegorz Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Ratz-Lavi. O dzieciństwie w Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 12:00
Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Dziewczynka z dobrego domu" o Ewie Ratz-Lavi, jednej z najmłodszych na liście Schindlera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Po które - nie umieraj?". Opowieść o Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 11:30
W piątą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej przypominamy audycję, w której poetkę wspominali jej znajomi i przyjaciele.
rozwiń zwiń