Pewność wiary i nadzieja Jerzego Nowosielskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 08:00
- Trudno znaleźć kogoś, kto ma taką wiarę jak Jerzy Nowosielski. To jest już pewność wiary - mówi teolog ks. Henryk Paprocki.
Audio
  • Rozmowa na temat twórczości Jerzego Nowosielskiego (Opowieści po zmroku/ Dwójka)
Wnętrze kościoła św. Dominika w Warszawie z krucyfiksem Jerzego Nowosielskiego
Wnętrze kościoła św. Dominika w Warszawie z krucyfiksem Jerzego NowosielskiegoFoto: Adrian Grycuk/wikimedia/CC BY SA 3.0

Dla znawcy kultury rosyjskiej i prawosławia najbardziej interesujący w pracach Jerzego Nowosielskiego jest wątek penetrowania grzechu ludzkiego i pokazywanie, że mamy szansę wyjścia z niego przez Jezusa Chrystysa. - To jest dla mnie wielka nadzieja w tych strasznych czasach, że są tacy ludzie, którzy wierzą tak głęboko jak Jerzy Nowosielski. Największą cechą jego duszy jest głęboka wiara - opowiada Zbigniew Podgórzec.

Dlaczego Jerzy Nowosielski nie uważał siebie za malarza ikon? Jakie były jego pierwsze fascynacje duchowe? Jak wojna odbiła się na życiu i twórczości artysty? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: ks. Stefan Wysocki (harcmistrz, żołnierz Szarych Szeregów hufca "Łoza"), ks. Henryk Paprocki (teolog prawosławny), Michał Bogucki (znawca ikon), Joanna Rajkowska (artystka), Krystyna Czerni (autorka biografii Jerzego Nowosielskiego), Zbigniew Podgórzec (znawca kultury rosyjskiej i prawosławia)

Data emisji: 15.02.2016

Godzina emisji: 21.30

sm/mc

Czytaj także

Zofia Rydet. Genialna starsza pani z aparatem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 16:00
– To fascynujące fotografie. Trudno je opisać, bo ich siła bierze się czasem z detali czy zestawień – mówił Karol Hordziej, kurator wystawy "Zofia Rydet. Zapis 1978-1990".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Białynicki-Birula. Fizyka jako sposób na życie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 13:00
- Byłem w liceum mechanicznym, ale dzięki temu, że zwyciężyłem w olimpiadzie fizycznej, otworzyła mi się droga na studia - wspominał prof. Iwo Białynicki-Birula, autor przełomowych osiągnięć w dziedzinie elektrodynamiki, optyki kwantowej i fizyki atomowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Stajuda. Rok 1968 uczynił go malarzem

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 06:00
- Opisał moment, kiedy przestał być krytykiem. Sierpień 1968 roku. Nad głową przelatywały mu transportowce z sowieckimi żołnierzami mającym wkroczyć do Czechosłowacji, a on uświadomił sobie, że jego pisanie nie ma już sensu - wspominał Jerzego Stajudę prof. Grzegorz Kowalski.
rozwiń zwiń