Ile tuzinów pieczonych ostryg jadał Chopin?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2015 14:00
- Uwielbiał owoce morza. W modnych restauracjach Paryża zamawiało się wówczas nie kilka, lecz kilka tuzinów ostryg - opowiadał Wojciech Bońkowski, autor książki "Chopin gourmet".
Audio
  • Rozmowa o kulinarnych zwyczajach Chopina (Droga przez mąkę/Dwójka)
Fryderyk Chopin wygłaszający toast na rysunku Józefa Szymona Kurowskiego (1809-1851)
Fryderyk Chopin wygłaszający toast na rysunku Józefa Szymona Kurowskiego (1809-1851)Foto: polona.pl/domena publiczna

Okazuje się, że życie polskiego kompozytora było wielką kulinarną podróżą. Nie tylko w przestrzeni - pomiędzy Polską, Paryżem a "egzotyczną" Majorką - lecz także w czasie. Na pierwszą połowę XIX wieku przypada bowiem kulinarna rewolucja, w wyniku której dawna kuchnia szlachecka ustąpiła miejsca egalitarnej kuchni mieszczańskiej. W Żelazowej Woli Fryderyk jadał więc dania, których rodowód sięgał co najmniej XVII stulecia, a w Warszawie - potrawy pod wieloma względami podobne już do współczesnych.

Szef kuchni Rafał Hreczaniuk i muzykolog Wojciech Bońkowski już kilkakrotnie podejmowali się zadania stworzenia Chopinowskiego menu. O tych doświadczeniach opowiedzieli w Dwójce. Przy okazji okazało się, że młody Frycek nie pijał wody, za to mnóstwo mleka i... wina.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę 

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Rafał Hreczaniuk (szef kuchni restauracji Tamka 43, autor wielu słynnych menus Chopinowskich), Wojciech Bońkowski (muzykolog i redaktor naczelny portalu Winicjatywa.pl, autor ukazującej się właśnie książki "Chopin gourmet")

Data emisji: 17.10.2015

Godzina emisji: 12.00

mm/tj

Czytaj także

1949. Jurorzy nie mogli patrzeć na pianistów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 10:20
– Był to początek ohydy, która miała trwać, jak wiemy, 40 lat – wspominał Jerzy Waldorff ustalone przez komunistów zasady pracy jury podczas IV Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po I etapie. Konkurs Chopinowski dla odważnych

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 10:00
– Uważam, że ten konkurs był na wyjątkowo wysokim poziomie w porównaniu z poprzednimi – mówiła prof. Elżbieta Tarnawska, podsumowując I etap pianistycznych zmagań.
rozwiń zwiń