Złoty węgorz i literatura, która leczy z szaleństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 15:00
Dwie późne książki czeskiego pisarza Oty Pavla to rezultat kilkuletnich zmagań z chorobą psychiczną. Jednym z ważnych elementów tej twórczości jest pewna smaczna ryba.
Audio
  • Jarosław Topolewski o łowieniu i przyrządzaniu ryb oraz o twórczości Ota Pavla (Droga przez mąkę/Dwójka)
W jednym z opowiadań Pavla chłopiec o nieprzypadkowym imieniu Ota pragnie złowić dla swojego ojca mitycznego złotego węgorza
W jednym z opowiadań Pavla chłopiec o nieprzypadkowym imieniu Ota pragnie złowić dla swojego ojca mitycznego złotego węgorzaFoto: Leonard Low/wikimedia/cc-by-2.0

Potrawy z węgorza zajmują w menu koneserów ponad 40 pozycji. Niektórzy smakosze byli skłonni płacić za rybę nawet złotem. A to nie jedyny związek cennego kruszcu z tym wodnym stworzeniem.

Złoty węgorz pojawia się w jednym z opowiadań Ota Pavla ze zbioru "Jak spotkałem się z rybami", drugim po "Śmierci pięknych saren" autobiograficznym tomie pisarza. – Tomiki te powstawały w ramach terapii – mówił dziennikarz Jarosław Topolewski, wspominając chorobę psychiczną twórcy.

Ota Pavel, który był także komentatorem sportowym, oszalał podczas olimpiady zimowej w Innsbrucku i stał się tak dużym zagrożeniem dla ludzi i mienia, że aresztowała go austriacka policja. Bodźcem, który wytrącił go z psychicznej równowagi, był... doping niemieckiej publiczności.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę 

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Jarosław Topolewski (dziennikarz)

Data emisji: 24.10.2015

Godzina emisji: 12.00

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słodkie smaki Sycylii w "Gepardzie" Lampedusy

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 10:00
- Kuchnia związana z tą książką jest niezwykle modna we Włoszech. Powstaje mnóstwo publikacji i blogów dotyczących dań z otoczenia Geparda - mówiła o kulinarnej stronie powieści Giuseppe Tomasiego di Lampedusy Wanda Klenczon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opancerzone frykasy. Raki w Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 16:09
Jak Finowie przyrządzają raki, jak przebiegają uczty rakowe i jakie jest ich kulturowe znaczenie? O tym mówiliśmy w "Drodze przez mąkę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile tuzinów pieczonych ostryg jadał Chopin?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2015 14:00
- Uwielbiał owoce morza. W modnych restauracjach Paryża zamawiało się wówczas nie kilka, lecz kilka tuzinów ostryg - opowiadał Wojciech Bońkowski, autor książki "Chopin gourmet".
rozwiń zwiń