Śledź, kotlety wieprzowe i sukcesy Nikodema Dyzmy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 14:40
- Dyzma często zajada stres. Gdy chce sobie dogodzić, idzie do bardzo taniej knajpki lub wraca do domu i zjada kawałek zimnej cielęciny – podkreślił Zbigniew Kmieć, opowiadając o bohaterze słynnej książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.
Audio
  • Zbigniew Kmieć m.in. o kulinarnym obliczu powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (Droga przez mąkę/Dwójka)
Grafika na podstawie fotografii przedstawiającej Tadeusza Dołęgę-Mostowicza
Grafika na podstawie fotografii przedstawiającej Tadeusza Dołęgę-MostowiczaFoto: wikimedia/pixabay.domena publiczna

- W "Karierze Nikodema Dyzmy" często przejawia się też wątek zimnych kotletów wieprzowych i śledzia, którym zawsze towarzyszą duże ilości alkoholu. W ten sposób Nikodem Dyzma przypieczętowuje każdy świeżo upieczony interes – powiedział Zbigniew Kmieć, podkreślając, że dzięki kartom powieści Dołęgi-Mostowicza można przenieść się do świata kulinariów, w których "rządzi dobrej jakości szynka z chrzanem".

Co kryje się w menu brydżowym opisywanym przez Dołęgę-Mostowicza i w jakich porach jadał obiad Nikodem Dyzma? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Data emisji: 25.11.2017

Godzina emsji: 12.00

mz/mc

Czytaj także

Słodkie smaki Sycylii w "Gepardzie" Lampedusy

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 10:00
- Kuchnia związana z tą książką jest niezwykle modna we Włoszech. Powstaje mnóstwo publikacji i blogów dotyczących dań z otoczenia Geparda - mówiła o kulinarnej stronie powieści Giuseppe Tomasiego di Lampedusy Wanda Klenczon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzech łakomstwa ukarany. Kulinaria w twórczości Alphonse'a Daudeta

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 14:30
- Ta historia nie mogła się skończyć dla ojca Balaguere'a dobrze - podkreślał dr Paweł Milcarek, opowiadając w "Drodze przez mąkę" o bohaterze jednego z opowiadań francuskiego pisarza, poety i publicysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Street food 80 lat temu. Jak jadano w II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 17:00
W audycji "Droga przez mąkę" spotkaliśmy się z Aleksandrą Zaprutko-Janicką, autorką książki "Dwudziestolecie od kuchni. Kulinarna historia przedwojennej Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twarda wędzonka czy bigos. Co jadał Don Kichot?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 17:50
- To rzadki przypadek powieści, w której bohater już w pierwszym rozdziale na pierwszej stronie tekstu jest charakteryzowany przez to, co jada - o kuchni w powieści "Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy" Miguela de Cervantesa opowiadała w Dwójce Wanda Klenczon.
rozwiń zwiń