Marszałek na Maderze i tamtejsze kulinaria

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 15:44
Najdłuższe w swoim życiu wakacje marszałek Józef Piłsudski spędził na Maderze. Co wówczas jadał? A co pijał? Jakie w ogóle były jego preferencje kulinarne? Rozmawialiśmy o tym w "Drodze przez mąkę" z Agnieszką Kuś – interpretatorką dziedzictwa kulinarnego.
Józef Piłsudski w towarzystwie Eugenii Lewickiej podczas rejsu brzegiem Madery.
Józef Piłsudski w towarzystwie Eugenii Lewickiej podczas rejsu brzegiem Madery. Foto: NAC

29 marca 1931 roku marszałek Józef Piłsudski dopłynął na pokładzie kontrtorpedowca ORP "Wicher" do Gdyni, powracając z Madery, gdzie przebywał na leczeniu przez trzy miesiące. Pobyt na portugalskiej wyspie był najdłuższym zagranicznym pobytem Piłsudskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

"Wódz w rewolucjach, wódz w wojnach, leader polityczny, który w poszukiwaniu słońca, brakującego mu w mrocznej i zimnej Polsce, przybył na Maderę, jest postacią, którą promienie wielkiej wojny rzuciły na arenę polityki europejskiej" – napisał dziennik "Diario de Madeira" 23 grudnia 1930 roku, dzień po dopłynięciu do brzegów wyspy portugalskiego parowca "Angola" z Marszałkiem na pokładzie.

(Źródło: dzieje.pl)

***

Agnieszka Kuś, nasz gość, pisze o sobie na blogu: Jestem autorką tekstów naukowych i popularnych, przewodniczką wycieczek i tłumaczką. Interesuje mnie historia kulinarna i stosunki polsko-żydowskie. Wiedzą i doświadczeniami dzielę się z turystami na wycieczkach i podczas prowadzonych zajęć ze studentami i kursantami.

Studiowałam historię i italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, relacje polsko-żydowskie w Instytucie Badań Literackich PAN oraz Food Studies na SWPS w Warszawie.

Posłuchaj
23:30 Droga przez mąkę Dwójka 30 styczeń 2022 11_02_09.mp3 Co Józef Piłsudski mógł jeść na Maderze? (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Agnieszka Kuś (interpretatorka dziedzictwa kulinarnego)

Data emisji: 30.01.2022

Godzina emisji: 11.00


Czytaj także

"Piłsudski chciał rozstać się z żoną Aleksandrą". Współautor książki "Ostatnie lata polskich Kresów"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 08:20
- Kochanka Józefa Piłsudskiego, dr Eugenia Lewicka, zginęła w tajemniczych okolicznościach - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper, współautor książki "Ostatnie lata polskich Kresów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W towarzystwie kochanki i… w eskorcie niszczyciela, czyli Piłsudski na Maderze

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 05:50
Na swój najdłuższy w ciągu sprawowania funkcji publicznych urlop Marszałek wybrał się na atlantycką wyspę. Na Maderę przybył 21 grudnia 1930 roku. Odpoczywał tam w towarzystwie atrakcyjnej młodej lekarki. Ale sielanka nie trwała długo - Piłsudski wrócił z urlopu 23 marca 1931, a epilog podróży okazał się tragiczny.
rozwiń zwiń