Getta współczesnej Europy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 20:30
Dobiega końca projekt "The City Ghettos of Today" stworzony z inicjatywy organizacji artystycznych z Włoch, Polski, Francji i Finlandii.
Audio
  • Getta współczesnej Europy (Magazyn Europejski/Dwójka)
artyści biorący udział w projekcie The City Ghettos of Today zbierają materiały we francuskim Nanterre
artyści biorący udział w projekcie "The City Ghettos of Today" zbierają materiały we francuskim NanterreFoto: Strefa WolnoSłowa Foundation (materiały promocyjne)

W przedsięwzięciu finansowanym z budżetu Unii Europejskiej biorą udział teatry, muzea, uniwersytety oraz stowarzyszenia i fundacje zajmujące się pracą z migrantami oraz uchodźcami. W Warszawie ruszył właśnie finał projektu, organizowany przez fundację Strefa WolnoSłowa. Do Polski przyjechali artyści, badacze lokalni, koordynatorzy oraz uczestnicy ze wszystkich miast biorących udział w inicjatywie. Na przygotowania do finałowego spektaklu wybrała się Hanna Szczęśniak, której o idei projektu opowiedział m.in. dyrektor artystyczny warsztatów i reżyser - Pietro Floridia.
***
Rosną, co dość zrozumiałe po paryskim zamachu na redakcję Charlie Hebdo, antyislamskie nastroje w Europie. Pączkuje Pegida, która nie jest już tylko niemieckim zjawiskiem.  Politycy próbują uspokajać, Angela Merkel powtarza, że islam jest częścią Niemiec. Na czym polega fenomen Pegidy? To pytanie zadaliśmy dr Agnieszce Ładzie z Instytutu Spraw Publicznych i Wojciechowi Szymańskiemu, korespondentowi Polskiego Radia w Berlinie.
***
Wzornictwo przemysłowe staje się ważnym elementem tworzenia nowych produktów i usług. Dobra identyfikacja wizualna może przyczynić do zyskania nowych klientów, a wzrost konkurencyjności w gospodarce to jeden z priorytetów Unii Europejskiej. Takie wnioski płyną z dyskusji, która odbyła się w ubiegłą sobotę w Szczyrku pod hasłem "Przedsiębiorczość, dizajn i Fundusze Europejskie". W debacie wzięli udział m.in. urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. O tym jak będzie wyglądało w najbliższych latach wspieranie wzornictwa z funduszy unijnych opowiada Piotr Popa - rzecznik prasowy ministerstwa.

Tytuł audycji: Magazyn Europejski
Prowadzenie:
Bartosz Panek
Data emisji:
24.01.2015
Godzina emisji:
13.30

mm/bch

Czytaj także

Tożsamość i imigracja w teatrze ateńskim

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 20:11
Unijny program Modul Dance umożliwia współpracę 20 grup artystycznych, zajmujących się współczesnym teatrem tańca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Europa nie odrzuci cywilizacji zaufania"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 19:00
- Są oczywiście ludzie, którzy lubią nienawiść. Na szczęście należą do mniejszości - uspokaja prof. Zdzisław Najder po zamachu na francuskich rysowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paryskie zamachy to dowód słabości Europy?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 19:00
- Przybysze do przeżartej nihilizmem Europy nie mając się z czym integrować i rozpaczliwie poszukują tożsamości w islamizmie - uważa Bronisław Wildstein.
rozwiń zwiń