REKLAMA

Ogród Botaniczny w Łodzi się rozbudowuje

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 15:44
Instytucja dostanie 2,5 miliona złotych na zabezpieczenie roślin wymagających ścisłej ochrony. Więcej w nagraniu "Magazynu europejskiego".
Audio
  • Ogród Botaniczny w Łodzi się rozbudowuje (Magazyn europejski/Dwójka)
Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza  ogród powstał w roku 1929 na terenie parku Źródliska
Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza – ogród powstał w roku 1929 na terenie parku ŹródliskaFoto: Chrumps; Wikimedia Commons

Pieniądze mają być przeznaczone na rozbudowę infrastruktury, nowe wyposażenie laboratoriów i bank nasion. Na czym polega taka praca i dlaczego ochrona roślin jest ważna? Zapytaliśmy o to naczelnik łódzkiego Ogrodu Botanicznego dr Dorotę Mańkowską.

Poza tym w audycji:

- W nadbałtyckim kurorcie wyrosło Nowe Centrum Sopotu. Skromny modernistyczny budynek dworca zastąpiła rozłożysta bryła pokryta dwoma rodzajami blachy miedzianej: kompozytową i perforowaną. Całość ma powierzchnię 23,5 tysiąca m kw. Oprócz dworca w budynku z betonu i szkła znajdują się sklepy, punkty usługowe, będą także restauracje. Natomiast na drugim piętrze, na 650. metrach kwadratowych, działa Sopoteka. Czym jest to miejsce i jak wpisuje się w budynek, który budzi pewne kontrowersje? Opowiadali: Joanna Cichocka-Gula - wiceprezydent Sopotu, Marcin Gerwin - Sopocka Inicjatywa Rozwojowa, Roman Wojciechowski - dyrektor Sopoteki i Jan Sikora - autor wnętrza Sopoteki.

- Zbliża się Europejskie Forum Kulturalne, czyli cykl debat o zarządzaniu kulturą. Inicjatywa Komisji Europejskiej obejmuje nie tylko duże imprezy, ale też mniejsze wydarzenia lokalne. - Zastanowimy się nad tym, jak kultura może wpłynąć na zatrudnienie, rozwój gospodarczy i dialog międzykulturowy w Unii Europejskiej - zapowiada koordynator inicjatywy Nathalie Vandystadt z Komisji Europejskiej.

- Zagrożenie terrorystyczne w UE - to najważniejszy w tym tygodniu temat w prasie europejskiej. Doniesienia gazet włoskich i belgijskich śledzili Marek Lehnert i Beata Płomecka.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 2.04.2016

Godzina emisji: 15.00

bch/jp

Czytaj także

Muzyka dla wszystkich w Milanówku

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 20:34
W najbliższym "Magazynie europejskim" porozmawiamy m.in. o idei Studia Muzyki Carmen, które działa w Milanówku, a dokładnie w Prywatnej Szkole Podstawowej przy ulicy Brzozowej 1.
rozwiń zwiń
Czytaj także

X Muza rozwija skrzydła w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 22:00
Narodowe Centrum Kultury Filmowej, którego powstanie współfinansowane jest ze środków UE, rozpoczęło swoją działalność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od festiwalu w Berlinie do skansenu w Bieżuniu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 14:07
W "Magazynie europejskim" rozmawialiśmy m.in. o MerzMusik, programie Kreatywna Europa oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.
rozwiń zwiń