Nowe książki Zadie Smith i Sylwii Chutnik

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 15:50
Tematem "Czytelni" były dwie nowo wydane powieści: "Londyn NW" Zadie Smith oraz "W krainie czarów" Sylwii Chutnik.
Audio
  • O książkach "W krainie czarów" Sylwii Chutnik i "Londyn NW" Zadie Smith rozmawiają: Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta oraz Małgorzata Szymankiewicz (Czytelnia/Dwójka)
Zadie Smith
Zadie Smith Foto: M. Nogaś/Polskie Radio

Keisha, Leah, Nathan i Felix - czwórka szkolnych przyjaciół. Keisha realizuje swój perfekcyjny plan na życie. Leah ma przystojnego męża, psa i talent do pakowania się w kłopoty. Nathan, obiekt dziewczęcych westchnień, dziś jest kloszardem i narkomanem. Felix jest niespełnionym filmowcem, któremu los wreszcie zdaje się sprzyjać. Łączy ich jedno – NW, kod pocztowy i miejsce pochodzenia. Nieoczekiwanie ich drogi znów się ze sobą skrzyżują.
Najnowsza powieść Zadie Smith to kulturowy tygiel północno-zachodniego Londynu, który tętni muzyką, uwodzi, odurza i uśmierca. "Londyn NW” jest najbardziej ironiczną, a zarazem przejmującą powieścią o trzydziestolatkach.
***
Śmierć, strata, ból. Kiedy ostatecznie wychodzimy z bezpiecznego ogrodu dzieciństwa? Stajemy się dorośli, odpowiedzialni, dojrzali? Kiedy i od kogo uczymy się jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak radzić sobie ze sobą?
Bohaterowie najnowszej książki Sylwii Chutnik to zwyczajni ludzie, którzy muszą radzić sobie w niezwyczajnych sytuacjach. Ich życie pełne jest kontrastów i nieoczywistości, a wybory nigdy nie są łatwe.
(mat. wydawnictwa Znak)
O książkach "W krainie czarów" Sylwii Chutnik i "Londyn NW" Zadie Smith rozmawiali Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta oraz prowadząca audycję Małgorzata Szymankiewicz.

Czytaj także

Ostentacyjny konserwatyzm Pawła Huellego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 16:00
– To książka stricte modernistyczna. Mogłaby równie dobrze zostać napisana w latach 20. ubiegłego wieku – mówił w Dwójce Piotr Kofta w dyskusji o najnowszej powieści Pawła Huellego pt. "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Herta Müller głośno mówi, co przeżyła

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 09:00
– Müller nie wyrzeka się swoich korzeni i korzysta z lokalnej kultury ludowej banackich Niemców. Z jednej strony czuje, że musi oddzielić się od sowieckiej dyktatury, a z drugiej pragnie zmierzyć się z historią winy w swojej rodzinie – mówił w Dwójce o nowej książce Herty Müller "Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek" Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Neapol '44". Prawdziwy absurd wojny

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:00
– Ta książka nagromadzeniem absurdu przypomina takie powieści, jak "Przygody dobrego wojaka Szwejka" albo "Paragraf 22". Tylko że tutaj wszystko zdarzyło się naprawdę – mówił w Dwójce Piotr Kofta o książce Normana Lewisa "Neapol '44".
rozwiń zwiń