Nie tak łatwo ze sceny zejść niepokonanym

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 22:50
- Ciągle udowadnianie sobie tego, że się potrafi, kończy się źle - przekonywał Bartek Chaciński, krytyk muzyczny który w Dwójce analizował fenomen długowieczności niektórych zespołów rockowych.
Audio
  • Bartek Chaciński o niechęci do kończenia kariery przez zasłużonych muzyków (Pop-południe/Dwójka)
  • Honorata Jakubowska o książce "Gra ciałem" (Pop-południe/Dwójka)
  • Michał Hajduk o koncertach polskich jazzmanów, występujących na 21. Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Stambule (Pop-południe/Dwójka)
Pete Townshend, gitarzysta zespołu The Who
Pete Townshend, gitarzysta zespołu The WhoFoto: PAP/Paul Bergen

Pretekstem do rozmowy było 50-lecie zespołu The Who. Gość Marty Strzeleckiej zwracał uwagę, że grupa ta była jedną z tych kapel z lat 60., które w czasach swojej największej świetności identyfikowały się z hasłami typu "żyj szybko, umrzyj młodo" albo "nie wierz nikomu po 30". Wiele zespołów sprzeniewierzyło się tym maksymom i gra do dziś. - Po części to zawsze dotyczy pieniędzy - wyjaśniał Bartek Chaciński. - Nawet The Rolling Stones, którzy wydawać by się mogło, że są obrzydliwie bogaci, muszą grać, bo utrzymują nie tylko siebie, ale też swoje rodziny, menedżerów, współpracowników technicznych. Są maszyną, która cały czas potrafi generować duże zyski.

W przypadku niektórych muzyków zarabianie na płytach i koncertach staje się możliwe dopiero po wejściu w wieki średnie. - Wiąże się to z tym, że starzeją się ich fani. Wprawdzie młodzi ludzie mają energię, żeby przychodzić na koncerty i na nich szaleć, ale to starsi mają pieniądze, żeby kupować płyty i płacić więcej za bilety. Dla wielu zespołów to jest dopiero moment żniw - tłumaczył krytyk muzyczny.

Więcej o procesach, które prowadzą zespoły do długowieczności - w nagraniu audycji.
***
W "Pop-południu" rozmawialiśmy  także z Honoratą Jakubowską - autorką książki "Gra ciałem" poświęconej kobietom w świecie sportu.

Gościem był też Michał Hajduk z Instytutu Adama Mickiewicza, który opowiedział o koncertach polskich jazzmanów, występujących na 21. Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Stambule.

Audycję poprowadziła Marta Strzelecka.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Rock
Czytaj także

Jak Tintin został ambasadorem komiksu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 21:00
– To właśnie on sprawił, że samo medium komiksowe stało się popularne i ugruntowało swoją pozycję w świecie kultury – mówił w Dwójce znawca komiksów dr Wojciech Birek w rozmowie o kultowej serii belgijskiego artysty Georges'a Remiego "Przygody Tintina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dusza, umysł i ciało. Muzyka grupy Me Myself and I

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 19:05
W "Pop-południu" rozmawialiśmy z Magdą Pasierską, Michałem Majeranem i Karolem Giżewskim - członkami zespołu Me Myself And I przed jego koncertem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń