Oddał serce Coltrainowi, a Indiom duszę

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 16:06
Grał ze wszelkimi wielkimi na krajowym podwórku jazzowym. Płynnie poruszał się pomiędzy różnymi gatunkami muzycznymi. Zakochał się w Indiach. Polskie Radio przedstawia na pięciu płytach muzyczny dorobek Stanisława Kulpowicza.
Audio
  • Rozmowa z Małgorzata Korczyńską z Fundacji im. Sławomira Kulpowicza
Fragment okładki płyty Sławomira Kulpowicza
Fragment okładki płyty Sławomira KulpowiczaFoto: materiały promocyjne

W zeszłym roku obchodziliśmy 60-lecie urodzin Stanisława Kulpowicza. Zmarł 7 lutego 2008 po długiej walce z chorobą nowotworową. Pozostawił po sobie wiele. 21 stycznia ukarzą się cztery albumy (jeden dwupłytowy) wydane przez  Polskie Radio, przestawiające go jako znakomitego pianistę, sprawnego lidera zespołu, ale także otwartego na pozajazzowy świat kompozytora. Zarówno w jego grze, jak i napisanych przez niego utworach, słychać fascynacje muzyką klasyczną jak i orientalnymi rytmami.

Klasycy i jazz

W wieku 5. lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. W 1974 roku ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W swojej pracy dyplomowej podjął się analizy muzyki Johna Coltrane'a. Na studiach zainteresował się też kompozytorami muzyki współczesnej, jak choćby Johnem Cage’m czy Karlheinzem Stockhausenem i grał ich utwory.

Szybko zaczął występować z najlepszymi polskimi jazzmanami. W latach 1976-77 występował w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, a od 1977 do 1981 roku współpracował z formacją The Quartet – gdzie stanowił wspaniałą przeciwwagę dla znakomitego saksofonisty Tomasza Szukalskiego.  Jego kolejnymi zespołami były InFormation ( gdzie grał w trio z Witoldem Szczurkiem i Czesławem Bartkowskim), Private Balet Music (solo na fortepianie) i etno-jazzowym New Formation.

Indie i Coltrane

Ten ostatni zespół powstał pod wpływem impulsu, jakim był dla Kulpowicza udział w Jazz Yatra Festival, na którym zetknął się z tradycyjną muzyką Indii. To spowodowało, że od drugiej połowy lat siedemdziesiątych zaczął tam jeździć. To mu jednak nie wystarczało. Dlatego skomponował muzykę do baletu Kobro, z udziałem światowej sławy tancerki Iliany Alvarado. Był autorem muzyki do wielu spektakli telewizyjnych, teatralnych a także filmów. Od lat osiemdziesiątych zaczęły interesować się instrumentami elektronicznymi, które coraz częściej pojawiały się w jego muzyce. Grywał na najważniejszych jazzowych festiwalach. Johnowi Coltranowi pozostał wierny do końca życia. Trzy razy występował na John Coltrane Festival w Los Angeles. Założył też wytwórnię Shaila Music i wydał pięciopłytowy album Mantras nagrany między innymi z Alice Coltrane. Dziś możemy przypomnieć sobie jego kompozycje i porywczą, znakomitą grę zarówno solo, jak i w towarzystwie znakomitych kolegów.

Sławomir Kulpowicz & Shujaat Khan
Sławomir Kulpowicz - In-formation Trio
Sławomir Kulpowicz - Private Balet Music
Sławomir Kulpowicz - The Quartet (2 cd)

Płyty do kupienia w Sklepie Polskiego Radia

pp

Czytaj także

Michael Jackson jakiego nigdy nie słyszeliście

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 16:00
Z przypadku powstał jeden z najbardziej niezwykłych muzycznych hołdów. Jazzmani zagrali "Billie Jean" i "Black or White" w sposób zapierający dech w piersiach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznany koncert Armstronga już na płycie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2012 12:00
W Stanach Zjednoczonych ukazało się nagranie jednego z ostatnich występów słynnego jazzmana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Stańko o swojej płycie "Kropla Słowa"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 14:24
- Zawsze marzyłam, żeby zaśpiewać poetyckie teksty - wyjaśnia w radiowej Jedynce jazzowa wokalistka. Warto zaznaczyć, że - oprócz jednego - teksty wykorzystane na nowej płycie Krystyny Stańko napisały kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między tym, co energiczne i subtelne

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 18:00
- Moja muzyka ma w sobie różne odcienie uczuć - mówiła w Jedynce o swojej nowej płycie "Feelings" Krzysia Górniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tuńczyka" dedykuję kobietom, które lubią jeść

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 12:37
- Singiel "Tuńczyk" z mojej najnowszej płyty, to piosenka dość żartobliwa, z przymrużeniem oka. Mówi o pasji życia i jego smakowaniu - opowiada Dorota Miśkiewicz, wokalistka.
rozwiń zwiń