X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Panufnik na Festiwalu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 19:00
Festiwal Łańcuch, organizowany od 2004 roku, tradycyjnie łączy dzieła swojego patrona z utworami inspirowanymi lub w inny sposób związanymi z dorobkiem mistrza. Wyróżnionym wątkiem tegorocznego programu jest twórczość Andrzeja Panufnika.
Audio
  • Renato Rivolta o występie na Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI (Poranek Dwójki)
Andrzej Panufnik, 1946
Andrzej Panufnik, 1946Foto: PAP/Stanislaw Dabrowiecki

Kompozytor, którego setna rocznica urodzin przypada za kilka miesięcy, współpracował oraz pozostawał w bliskich relacjach z Lutosławskim w młodzieńczym "okresie burzy i naporu”, najsilniej w latach niemieckiej okupacji. Tak na prawdę rozdzieliła dwóch wybitnych twórców dopiero emigracja Andrzeja Panufnika do Wielkiej Brytanii w 1954 roku, w wyniku której stał się on w PRL persona non grata na ponad 20 lat.

Dzieła kompozytora, związanego równie silnie z Polską co z Wielką Brytanią, zabrzmią przede wszystkim na koncertach Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Renato Rivolty (8 lutego) oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha (9 lutego) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Oba wydarzenie współorganizowane są przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego oraz Program Drugi Polskiego Radia.

W sobotę (8 lutego) usłyszymy między innymi Uwerturę tragiczną Andrzeja Panufnika, ukończoną w 1945 roku, a dedykowaną pamięci brata kompozytora, poległego w Powstaniu Warszawskim Mirosława (stąd działające na wyobraźnię efekty onomatopeiczne). Zupełnie inny nastrój wniesie "Polonia" tegoż kompozytora z 1959 roku, oparta na melodiach ludowych oraz rytmach wiejskich tańców.

Dzień później (9 lutego) goście z Katowic przedstawią natomiast zaskakująco nowatorską jak na 1947 rok - zawierającą kunsztowne mikrotonowe harmonie oraz odkrywcze zestawienia barw i pod wieloma względami zapowiadającą polski sonoryzm - "Kołysankę", a także młodszą o 30 lat, przepojoną głęboką melancholią "Muzykę jesieni".

Zestawienie dzieł Panufnika z różnych okresów jego twórczości oraz świetnie znanych polskiej publiczności kompozycji Lutosławskiego pozwoli porównać drogi rozwoju dwóch znakomitych kompozytorów w wyjątkowo ciekawej, ale też pełnej burzliwych sporów estetycznych epoce w historii muzyki europejskiej.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Witold Lutosławski w Polskim Radiu>>>

Bilety na sobotni oraz niedzielny wieczór do nabycia w sklepie Polskiego Radia oraz - na godzinę przed rozpoczęciem każdego z koncertów - w kasie Studia im. Lutosławskiego. Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha będzie transmitowany na antenie Dwójki!

Programy:

Andrzej Panufnik Uwertura tragiczna
Aleksander Tansman Koncert na orkiestrę
Witold Lutosławski Mała suita
Witold Lutosławski Łańcuch III
Andrzej Panufnik Polonia

Wyk. Polska Orkiestra Radiowa, Renato Rivolta – dyrygent

8 listopada (sobota), godz. 19.00

*

Andrzej Panufnik Kołysanka
Andrzej Panufnik Muzyka jesieni
Natalya Chepelyuk Aria II (prawykonanie)
Wojciech Kilar Przygrywka i kolęda
Witold Lutosławski Livre pour orchestre

Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Alexander Liebreich dyrygent

9 listopada (niedziela), godz. 19.00

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włodzimierz Sokorski: takiego kompozytora należałoby wrzucić pod tramwaj

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 23:00
Tak "minister socrealizmu" skomentował w 1949 roku I Symfonię Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Lutosławski cudem uniknął Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 23:30
Przed hitlerowskim więzieniem uratował go Andzej Panufnik, a konkretnie jego świetna znajomość niemieckiego oraz... pozostawiony w kuchni płaszcz
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Panufnik - 100 lat obecności

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 14:57
W środowym "Poranku Dwójki" opowiemy o zbliżających się obchodach setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w 2014 r., które organizowane są we współpracy m.in. z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 12:00
XI Łańcuch (26 stycznia - 9 lutego) kończy rok stulecia urodzin, zwieńczony symbolicznie dwudziestą rocznicą śmierci Witolda Lutosławskiego (7 lutego). Zapraszamy na koncerty!
rozwiń zwiń