Panufnik na Festiwalu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 19:00
Festiwal Łańcuch, organizowany od 2004 roku, tradycyjnie łączy dzieła swojego patrona z utworami inspirowanymi lub w inny sposób związanymi z dorobkiem mistrza. Wyróżnionym wątkiem tegorocznego programu jest twórczość Andrzeja Panufnika.
Audio
  • Renato Rivolta o występie na Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI (Poranek Dwójki)
Andrzej Panufnik, 1946
Andrzej Panufnik, 1946Foto: PAP/Stanislaw Dabrowiecki

Kompozytor, którego setna rocznica urodzin przypada za kilka miesięcy, współpracował oraz pozostawał w bliskich relacjach z Lutosławskim w młodzieńczym "okresie burzy i naporu”, najsilniej w latach niemieckiej okupacji. Tak na prawdę rozdzieliła dwóch wybitnych twórców dopiero emigracja Andrzeja Panufnika do Wielkiej Brytanii w 1954 roku, w wyniku której stał się on w PRL persona non grata na ponad 20 lat.

Dzieła kompozytora, związanego równie silnie z Polską co z Wielką Brytanią, zabrzmią przede wszystkim na koncertach Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Renato Rivolty (8 lutego) oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha (9 lutego) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Oba wydarzenie współorganizowane są przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego oraz Program Drugi Polskiego Radia.

W sobotę (8 lutego) usłyszymy między innymi Uwerturę tragiczną Andrzeja Panufnika, ukończoną w 1945 roku, a dedykowaną pamięci brata kompozytora, poległego w Powstaniu Warszawskim Mirosława (stąd działające na wyobraźnię efekty onomatopeiczne). Zupełnie inny nastrój wniesie "Polonia" tegoż kompozytora z 1959 roku, oparta na melodiach ludowych oraz rytmach wiejskich tańców.

Dzień później (9 lutego) goście z Katowic przedstawią natomiast zaskakująco nowatorską jak na 1947 rok - zawierającą kunsztowne mikrotonowe harmonie oraz odkrywcze zestawienia barw i pod wieloma względami zapowiadającą polski sonoryzm - "Kołysankę", a także młodszą o 30 lat, przepojoną głęboką melancholią "Muzykę jesieni".

Zestawienie dzieł Panufnika z różnych okresów jego twórczości oraz świetnie znanych polskiej publiczności kompozycji Lutosławskiego pozwoli porównać drogi rozwoju dwóch znakomitych kompozytorów w wyjątkowo ciekawej, ale też pełnej burzliwych sporów estetycznych epoce w historii muzyki europejskiej.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Witold Lutosławski w Polskim Radiu>>>

Bilety na sobotni oraz niedzielny wieczór do nabycia w sklepie Polskiego Radia oraz - na godzinę przed rozpoczęciem każdego z koncertów - w kasie Studia im. Lutosławskiego. Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha będzie transmitowany na antenie Dwójki!

Programy:

Andrzej Panufnik Uwertura tragiczna
Aleksander Tansman Koncert na orkiestrę
Witold Lutosławski Mała suita
Witold Lutosławski Łańcuch III
Andrzej Panufnik Polonia

Wyk. Polska Orkiestra Radiowa, Renato Rivolta – dyrygent

8 listopada (sobota), godz. 19.00

*

Andrzej Panufnik Kołysanka
Andrzej Panufnik Muzyka jesieni
Natalya Chepelyuk Aria II (prawykonanie)
Wojciech Kilar Przygrywka i kolęda
Witold Lutosławski Livre pour orchestre

Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Alexander Liebreich dyrygent

9 listopada (niedziela), godz. 19.00

mm/bch

Czytaj także

Włodzimierz Sokorski: takiego kompozytora należałoby wrzucić pod tramwaj

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 23:00
Tak "minister socrealizmu" skomentował w 1949 roku I Symfonię Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Lutosławski cudem uniknął Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 23:30
Przed hitlerowskim więzieniem uratował go Andzej Panufnik, a konkretnie jego świetna znajomość niemieckiego oraz... pozostawiony w kuchni płaszcz
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Panufnik - 100 lat obecności

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 14:57
W środowym "Poranku Dwójki" opowiemy o zbliżających się obchodach setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w 2014 r., które organizowane są we współpracy m.in. z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwa Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 12:00
XI Łańcuch (26 stycznia - 9 lutego) kończy rok stulecia urodzin, zwieńczony symbolicznie dwudziestą rocznicą śmierci Witolda Lutosławskiego (7 lutego). Zapraszamy na koncerty!
rozwiń zwiń