Świat na scenie: Thomas S. Eliot "Cocktail Party"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 13:51
Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka, poświęcona tym razem twórczości Thomasa S. Eliota, a szczególnie jego sztuce pt. "Cocktail party".

6 stycznia 2010. godz. 21:30

W dniu Święta Trzech Króli warto przypomnieć tę z pozoru salonową komedię, która - jak pisze w posłowiu jej tłumacz - profesor Wiesław Juszczak - "jest  komedią o powołaniu do świętości. Komedią o męczeństwie." Sztuka w tym przekładzie ukazała się w 1999 roku, wcześniej znaliśmy "Cocktail party" z lektury i ze sceny (słynne przedstawienie w reżyserii Jerzego Kreczmara w Teatrze Współczesnym z Janem Kreczmarem w jednej z głównych ról) z przekładu Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej.

Twórczość noblisty Eliota - poetycka, eseistyczna i dramaturgiczna w Polsce jest dość znana, ale na afisz nie trafia on zbyt często. Może problematyka, którą proponuje, jest za trudna dla przypadkowej publiczności? Zmusza bowiem do refleksji o istocie natury ludzkiej, wzorcach i normach postępowania, ograniczeniach i wolności, realności i metafizyce uczuć. Bohaterów "Cocktail party" możemy poznać bliżej nie tylko przez konkretną sytuację, w jakiej się znaleźli, ale także przez ich zindywidualizowany język.

We fragmencie sztuki wystąpili: jako Reilly, z pozoru lekarz psychiatra - Jarosław Gajewski, Alex - Robert Czebotar i Agnieszka Pilaszewska jako Celia, późniejsza siostra zakonna, która ginie tragicznie, ponosząc męczeńską śmierć.

Zapraszamy

Czytaj także

Świat na scenie: Biljana Srbljanović

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 21:30
"Swiat na scenie czyli o dramaturgii współczesnej" - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka. Bohaterką audycji jest Biljana Srbljanović, serbska autorka znanych i nagradzanych w Europie i sztuk "Sytuacje rodzinne", "Supermarket" czy "Szarańcza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie: Elfriede Jelinek

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2009 18:14
W kolejnej audycji ze znanego słuchaczom cyklu poświęconego dramaturgii współczesnej, Iwona Malinowska i Janusz Majcherek omawiaja twórczość sceniczną austriackiej autorki Elfriede Jelinek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej: Sergi Belbel

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2009 11:50
W kolejnej audycji z cyklu "Świat na scenie" Iwona Malinowska i jej gość - krytyk teatralny Janusz Majcherek - rozmawiają o twórczości katalońskiego autora Sergi Belbela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie: Werner Schwab

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2009 15:29
W audycji Swiat na scenie sylwetka i twórczość austriackiego dramaturga Wernera Schwaba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie: Peter Turrini

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 13:20
W audycji Świat na scenie sylwetka i twórczość Petera Turrini.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie: Lars Noren

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 09:33
W audycji "Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" rozmowa Iwony Malinowskiej z krytykiem teatralnym Januszem Majcherką, poświęcona tym razem twórczości dramaturga szwedzkiego - Larsa Norena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Pavel Kohout

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 20:54
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka, poświęcona tym razem twórczości Pavla Kohouta.
rozwiń zwiń