Świat na scenie: Peter Turrini

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 13:20
W audycji Świat na scenie sylwetka i twórczość Petera Turrini.

23 grudnia 2009, godz. 21:30

Peter Turrini to pisarz austriacki, który podobnie jak Thomas Bernhardt, Elfriede Jelinek czy Werner Szwab, krytykuje w swoich utworach mieszczańskie społeczeństwo Austrii, między innymi za brak odwagi w uczciwej ocenie zachowań i postaw w czasie wojny. Często korzysta z poetyki skandalu. Uważa, że wstrząs i poruszenie na widowni może w rzeczywistości wiele zmienić. Skandalem była m. in. inscenizacja jego debiutanckiej sztuki pt. "Polowanie na szczury", w której para młodych ludzi w finale zrzucała z siebie ubrania.

W dorobku Turriniego (obok wystawianej w Polsce "Miłości na Madagaskarze") znalazła się też sztuka odpowiednia na przedświąteczny wieczór - "Józef i Maria". Jej akcja rozgrywa się w Wigilię, w wielkim domu towarowym. To przepiękna, liryczna opowieść o samotności, tęsknocie człowieka do bliskości z drugim człowiekiem, radości porozumienia, marzeniach o lepszym jutrze.

W audycji Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka - fragmenty słuchowiska zrealizowanego w 1992 roku przez Sławomira Olejniczaka na podstawie przekładu Danuty Żmij- Żmijewskiej. W role Józefa i Marii wcielili się wówczas Ryszarda Hanin i Bronisław Pawlik.

Zapraszamy!

Czytaj także

Alfabet filozofów: Sprawa Galileusza

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2009 12:20
13 maja 2009, godz. 21:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Biljana Srbljanović

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 21:30
"Swiat na scenie czyli o dramaturgii współczesnej" - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka. Bohaterką audycji jest Biljana Srbljanović, serbska autorka znanych i nagradzanych w Europie i sztuk "Sytuacje rodzinne", "Supermarket" czy "Szarańcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Problem dojrzewania

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2009 16:49
"Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka. Tym razem tematem rozmowy będzie problem trudnego okresu dojrzewania młodzieży, wchodzenia jej w dorosłe życie, często w sposób przyspieszony, wynikający ze splotu różnych okoliczności i zdarzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Elfriede Jelinek

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2009 18:14
W kolejnej audycji ze znanego słuchaczom cyklu poświęconego dramaturgii współczesnej, Iwona Malinowska i Janusz Majcherek omawiaja twórczość sceniczną austriackiej autorki Elfriede Jelinek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej: Sergi Belbel

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2009 11:50
W kolejnej audycji z cyklu "Świat na scenie" Iwona Malinowska i jej gość - krytyk teatralny Janusz Majcherek - rozmawiają o twórczości katalońskiego autora Sergi Belbela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Werner Schwab

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2009 15:29
W audycji Swiat na scenie sylwetka i twórczość austriackiego dramaturga Wernera Schwaba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Aleksander Irwanec'

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2009 11:31
Iwona Malinowska i Janusz Majcherek próbują przybliżyć mało znaną w Polsce twórczość sceniczną ukraińskiego autora - Aleksandra Irwanca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Dramaturgia Kazimierza Brauna

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 12:03
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka poświęcona tym razem dramaturgii Kazimierza Brauna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Lars Noren

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 09:33
W audycji "Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" rozmowa Iwony Malinowskiej z krytykiem teatralnym Januszem Majcherką, poświęcona tym razem twórczości dramaturga szwedzkiego - Larsa Norena.
rozwiń zwiń