Dramat w Teatrze Wyobraźni: Kean. Geniusz i Szaleństwo

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2007 17:40
W auducji Dramat w Teatrze Wyobraźni Kean. Geniusz i Szaleństwo.

9 grudnia 2007, godz. 21:30

Tytułowym bohaterem słuchowiska jest Edmund Kean, słynny aktor angielski pierwszej połowy XIX wieku, uznawany za największego tragika swoich czasów. Do historii teatru przeszły zwłaszcza jego role szekspirowskie. Podczas występów gościnnych Keana w Paryżu w 1828 roku, Aleksander Dumas - ojciec zachwycił się jego grą w tragedii Szekspira "Ryszard III". Jednak aktor był już wowczs bardzo schorowany. "Choć już nie był w swojej najlepszej formie, to ze sposobu, w jaki grał, można się było domyśleć, jak wielkim kiedyś był artystą" - pisano. Gra Keana i sama jego osoba tak urzekła Aleksandra Dumasa, że napisał o nim sztukę, której premiera odbyła się w 1836 roku, w trzy lata po śmierci aktora. Ponad sto lat później Jean Paul Sartre, dokonując na nowo adaptacji scenicznej tego romantycznego melodramatu,włączył doń rozważania o wolności jednostki w społeczeństwie, o  blaskach i cieniach zawodu aktora.

Sztuka ta znana jest w Polsce z premiery telewizyjnej, która odbyła się w 1991 roku. Był to spektakl złożony z dwóch części. Tekst sztuki w przekładzie Jana Macierakowskiego do znacznie skromniejszych czasowo rozmiarów, przysposobiła dla radia Iwona Malinowska. Reżyserował Henryk Rozen. W roli tytułowej wystąpił Piotr Adamczyk. W pozostałych rolach: Ewa Gawryluk, Maciej Maciejewski, Eliza Borowska, Jan Jurewicz, Wojciech Zajdler, Jan Kulczycki, Marek Barbasiewicz, Joanna Węgrzynowska.

Jest to nagranie z 2004 roku. Przypominamy je w tygodniu, w którym na naszej antenie rozmawiamy o istocie zawodu aktora z okazji dorocznej nagrody Wielkiego Splendora.

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Eugen Rude "Elegia Babelsberska".

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2009 16:20
W przeddzień 20. rocznicy obalenia Muru Berlińskiego prezentujemy dramat-groteskę o starym komuniście, przed którym rodzina ukrywa wciąż fakt, że nastał nowy porządek świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Królowa-Emigrantka czyli rzecz o Helenie Modrzejewskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2009 15:21
4 kwietnia tego roku minęła setna rocznica śmierci Heleny Modrzejewskiej - gwiazdy dwóch kontynentów. Natomiast - 12 października przypada rocznica jej urodzin. Z tej okazji przypominamy tę wielką polską aktorkę - jako bohaterkę sztuki teatralnej Kazimierza Brauna. Sztuka ta zawiera wiele wątków autentycznych, zaczerpniętych z korespondencji i wspomnień aktorki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Wojtyszko "Chryje z Polską"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 15:35
Dramat w Teatrze Wyobraźni - "Chryje z Polską. Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim" - słuchowisko według sztuki Macieja Wojtyszki w reżyserii Autora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Bolesław Leśmian "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2009 10:52
Dramat w Teatrze Wyobraźni: Bolesław Leśmian "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych" - słuchowisko w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Występują: Joanna Jeżewska, Anna Dereszowska i Mariusz Benoit. Opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko. Realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski. Nagranie z roku 2007.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy "Indyk" Mrożka!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 15:06
Znana z wielu wystawień scenicznych sztuka Sławomira Mrożka Indyk, należy już do klasyki dramaturgii współczesnej. Ta melofarsa w dwóch aktach rozgrywa się, jak czytamy w didaskaliach, "w romantyzmie, na obszarze księstwa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Juliusz Słowacki "Anhelli"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2009 16:06
W najbliższą niedzielę w audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni słuchowisko zrealizowane na podstawie poematu "Anheli" Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń