Powieść w Teatrze Wyobraźni: Tadeusz Konwicki "Kompleks Polski"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2007 17:00
W audycji z cyklu Powieść w Teatrze Wyobraźni adaptacja powieści "Kompleks Polski" Tadeusza Konwickiego.

22 grudnia 2007, godz. 17:00

"Kompleks polski" - jedna z najgłośniejszych powieści Tadeusza Konwickiego czekała na oficjalne wydanie dwanaście lat. Napisana w 1976 roku, złożona i po interwencji cenzury wycofana z wydawnictwa "Czytelnik", stała się jedną z pierwszych książek opublikowanych w drugim obiegu. Od razu zyskała sobie duże uznanie odbiorców. Nie tylko dlatego, że zawierała przenikliwą diagnozę peerelowskiej rzeczywistości i kształtujących ją politycznych i obyczajowych mechanizmów. Była przede wszystkim zapisem stanu zbiorowej świadomości, katalogiem podświadomych lęków, przeczuć i tęsknot zniewolonego społeczeństwa. Krytyka porównywała problematykę "Kompleksu polskiego" z niektórymi partiami "Dzienników" Gombrowicza. "Charakteryzując tę książkę najkrócej, można powiedzieć, że jest to powieść o syndromie polskości. Mówiąc inaczej, o doświadczeniu polskości lub doświadczeniu "nigdy nie dokończonego" polskiego losu, który czyni podobnymi biografie kolejnych pokoleń, zaraża tą samą hipnotyzującą wizją wolnej, szlachetnej i rozumnej Polski, skazuje na te same rozterki i ten sam lęk przed przewrotną "logiką" historii, szyderstwem dziejów" - pisano. Wigilia świąt Bożego Narodzenia. Typowy dla PRL - u obrazek - kolejka. Nie po karpia, kiełbasę, czy inne wiktuały na świąteczny stół, ale po radzieckie złoto do sklepu jubilerskiego. Stojący w niej ludzie czekają na dostawę towaru cały dzień. Staje się to świetnym pretekstem do wymiany poglądów, zwierzeń, wspomnień. Rzeczywistość miesza się z majakami z przeszłości, kolejkowe rozmowy z marzeniami.


U nas z wolna kończy się zima. Topnieją śniegi, zachodni wiatr niesie daleki zapach nowości. Staram się przypomnieć sobie to nasze przedwiośnie pełne oczekiwań, pełne przeczuć, pełne nadziei. Powtarzam sobie w myślach to krótkie słowo „Polska” i wtedy jawi się we mnie jakaś rzewna podniosłość, coś jasnego, swobodnego, kojącego. Polska – ojczyzna wolności, Polska – matecznik tolerancji, Polska – wielki ogród bujnego indywidualizmu. Gdzie ludzie pozdrawiają się uśmiechem, gdzie policjant nosi różę zamiast pałki, gdzie powietrze składa się z tlenu i prawdy. Polska – wielki biały anioł pośrodku Europy. (fragment książki)

 

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Tadeusz Konwicki Kompleks Polski – słuchowisko w adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Wojciecha Markiewicza. Występują: Gustaw Holoubek, Mariusz Benoit, Gustaw Lutkiewicz, Marcin Troński, Halina Łabonarska, Marzena Trybała, Tomasz Zaliwski, Dorota Segda, Łukasz Lewandowski, Ewa Ziętek, Jerzy Tkaczyk i Jacek Jarosz.

Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: "Zakratowane okno"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2009 21:16
"Zakratowane okno" - według opowiadania Klausa Manna, w 60. rocznicę śmierci pisarza, która minęła 21 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Szolem Alejchem "Zaczarowany krawiec"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2009 13:19
W cyklu Powieść w Teatrze Wyobraźni adaptacja książki "Zaczarowany krawiec" Szolema Alejchema.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Joseph Conrad "Zwycięstwo"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2009 19:07
W cyklu Powieść w Teatrze Wyobraźni słuchowisko na podstawie książki Josepha Conrada "Zwycięstwo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Kornel Filipowicz "Romans prowincjonalny"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2009 12:36
W cyklu Powieść w Teatrze Wyobraźni adaptacja książki Kornela Filipowicza "Romans prowincjonalny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Sergiusz Piasecki "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 11:40
W cyklu Powieć w Teatrze Wyobraźni słuchowisko na podstawie książki "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego, w adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Jana Warenyci. i
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Teodor Dreiser "Świat celuloidowych snów" cz. 2

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2009 10:19
Kolejna część słuchowiska "Świat celuloidowych snów" na podstawie książki Teodor Dreiser
rozwiń zwiń