Dramat w Teatrze Wyobraźni: Zygmunt Nowakowski "Gałązka rozmarynu"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 16:14
W audycji Dramat w teatrze Wyobraźni sztuka Zygmunta Nowakowskiego "Gałązka rozmarynu".

9 listopada 2008, godz. 21:30

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Zygmunt  Nowakowski Gałązka rozmarynu w adaptacji Iwony Malinowskiej i reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego. W słuchowisku wystepują  Adam Bauman, Marek Frąckowiak, Jerzy Matałowski, Wojciech Machnicki, Robert Tondera, Sebastian Konrad, Artur Janusiak, Piotr Kozłowski, Zbigniew Konopka, Piotr Bąk, Stanisław Górka, Rafał Walentynowicz, Janusz Wituch, Lukasz Lewandowski, Robert Czebotar, Cezary Nowak, Ewa Wencel, Krzysztof Kumor, Tadeusz Borowski, Małgorzata Kożuchowska, Wiesław Machowski, Jerzy Tkaczyk, Andrzej Tomecki, Ryszard Barycz, Tadeusz Grabowski, Wojciech Duryasz i Ewa Wawrzoń. Opracowanie muzyczne Mariana Szałkowskiego. Realizacja Andrzeja Brzoski. Powtórzenie z 1998 roku.

Zygmunt Nowakowski (własc. Zygmunt Tempka, 1891 - 1963) był aktorem i reżyserem, grał między innymi Gustawa-Konrada w Dziadach Adama Mickiewicza i Konrada w Wyzwoleniu Stanisława Wyspiańskiego, reżyserował m. in. Krakowiaków i górali Wojciecha Bogusławskiego. W latach 1911 - 1914 należał do zespołu Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. W 1914 wstąpił do Legionów Polskich, był na froncie, potem pracował w Departamencie Spraw Wojskowych. Był także autorem popularnych książek dla młodzieży, recenzentem  i felietonistą tzw. "Ikaca" (Ilustrowany Kurier Codzienny"). Od 1939 roku przebywał na emigracji. Współpracownik Rozgłośni Radia Wolna Europa i wielu pism emigracyjnych. W sztuce Gałązka rozmarynu wykorzystał znajomość realiów z autopsji.

Słuchowisko według sztuki sławiącej legiony i ich wodza, przedstawia wydarzenia związane z werbunkiem do legionów w Kielcach i  pierwszych bitwach pierwszej brygady. Prapremiera  teatralna "Galązki rozmarynu" odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie w 1937 roku. Od tej pory sztuka ta pojawia się w repertuarze polskich teatrów.

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni – Oskar Wilde „Salome”

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 12:37
Angielska cenzura nie zezwoliła – a był to rok 1893 – na wystawienie Salome. Tę utrzymaną w Modern Style, iście campową sztukę Oskara Wilde’a pokazano w końcu w Paryżu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noelle Renaud "Zdrowie tych, którzy... czyli Bankiet"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2009 14:25
W niedzielne popołudnie słuchowisko na podstawie książki Noelle Renaud "Zdrowie tych, którzy... czyli Bankiet".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Adolf Nowaczyński "Starościc ukarany"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2010 21:00
Tragikomedia z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego o Kajetanie Węgierskim
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Adam Mickiewicz "Jakub Jasiński, czyli dwie Polski"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2010 12:27
Choć sztuka Mickiewicza nie trafiła na polskie sceny, w 1998 roku doczekała się realizacji radiowej. Dwie Polski to: Polska kunktatorska, szukająca sposobu ułożenia się z zaborcą i Polska patriotyczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świąteczne słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2008 11:26
W czasie przerwy bożonarodzeniowej zapraszamy do wysłuchania świątecznych audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni – C. K. Norwid „Za kulisami”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2010 03:51
Akcja "Za kulisami" rozgrywa się w salach redutowych Teatru Wielkiego. Podczas urządzanej tam maskarady organizatorzy pokazują "Tyrteja"
rozwiń zwiń