Świąteczne słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2008 11:26
W czasie przerwy bożonarodzeniowej zapraszamy do wysłuchania świątecznych audycji.

25 grudnia 2008, godz. 16:05 - 16:45

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Jakub Jasiński czyli dwie Polski - wg. niedokończonego utworu Adama Mickiewicza. Przekład Artura Górskiego, adaptacja Iwony Malinowskiej, reżyseria Janusza Kukuły. Występują: Krzysztof Chamiec, Krzysztof Wakuliński, Michał Pawlicki, Magdalena Wójcik. Opracowanie muzyczne Mariana Szałkowskiego. Realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski. Jest to nagranie z roku 1998.

Sztukę Jakub Jasiński czyli dwie Polski Mickiewicz pisał z myślą o wystawieniu jej w teatrze francuskim. Mimo starań George Sand, zamiar ten nie powiódł się. Sztuka nie została wystawiona ani we Francji, ani w Polsce. Do naszych czasów przetrwały jedynie fragmenty dramatu, które z francuskiego na polski przełożył Artur Górski. W 1998 roku doczekała się realizacjiradiowej. Tytułowe Dwie Polski to Polska kunktatorska, szukająca sposobu ułożenia się z zaborcą i Polska, której tradycje wyznacza Konstytucja 3 Maja, Sejm Wielki i Insurekcja Kościuszkowska.

***

25 grudnia 2008, godz. 22:10 - 23:00

Thornton Wilder Długi obiad świąteczny - słuchowisko według jednoaktówki amerykańskiego pisarza z udziałem Zofii Rysiówny, Stanisławy Celińskiej, Anny Seniuk, Krzysztofa Wakulińskiego, Leszka Teleszyńskiego, Jana Matyjaszkiewicza i innych. To nostalgiczna, balladowa opowieśc o przemijaniu. Przy świątecznym stole zmieniają sie pokolenia, upływa czas i zmienia się Historia.

***

26 grudnia 2008, godz. 22:10 - 23-10

"Przyszliśmy tu po kolędzie - czyli o polskich widowiskach szopkowych" - słuchowisko dokumentalno-literackie Iwony Malinowskiej w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego z udziałem dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, historyka teatru, wykładowcy na zamiejscowym wydziale lalkarskim Akademii Teatralnej w Warszawie, autora wielu publikacji o teatrze lalkowym Marka Waszkiela. Nagranie premierowe!

W opowieść o narodzinach i rozwoju polskich widowisk szopkowych w wykonaniu teatrów lalkowych, wkomponowane są przykłady literackie takich widowisk - zarówno warszawskich, jak i  krakowskich, utrwalone przez Józefa Ignacego Kraszewskiego, Władysława Stanisława Reymonta i Karola Estreichera. W słuchowisku wystąpili: Wiktor Zborowski, Miłogost Reczek, Janusz Nowicki, Aleksander Trabczyński, Sylwester Maciejewski, Sławomir Pacek, Mariusz Benoit, Jacek Braciak i Wojciech Machnicki. Opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko. Na instrumentach grali: Piotr Piszczatowski i Janusz Prusinowski. Słuchowisko zrealizował Tomasz Perkowski.

***

27 grudnia 2008, godz. 19:00

W sobotni wieczór - słuchowisko według dwóch opowiadań Gerarda de Nervala Złoty osioł i Zaczarowana ręka. Przekład Joanny Guze. Adaptacja Bogumiły Prządki. Wystąpili: Janusz Bukowski, Krzysztof Kumor, Ryszard Nawrocki, Robert Czebotar, Juliusz Berger, Janusz Zakrzeński, Jolanta Łagodzińska, Piotr Bąk i inni. Reżyseria Andrzeja Piszczatowskiego.

Gerard de Nerval - francuski poeta i pisarz, żyjący w latach 1808-1855, formalnie uznany został za przedstawiciela czarnego romantyzmu, zgłębiającego metafizyczne stany, poszukującego inspiracji w naukach tajemnych i mistyce. W okresie, gdy tworzył, bliżej mu jednak było do dopiero raczkującej szkoły symbolistów niż dogorywającego romantyzmu.

Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz "Młodość pana Twardowskiego"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 11:38
11 marca 2010, godz. 21:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Adolf Rudnicki "Pałeczka"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2009 11:51
W audycji z cyklu Powieść w Teatrze Wyobraźni adaptacja "Pałeczki" Adolfa Rudnickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bożena Markowska „Życie w cieniu procesu”

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2010 04:13
18 czerwca 2010, godz. 21:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Molier "Skąpiec"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2009 15:25
Dramat w Teatrze Wyobraźni: Skąpiec według komedii Moliera w reżyserii Gustawa Holoubka i z Gustawem Holoubkiem w roli tytułowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Jerzy Przeździecki „Werdykt”

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2010 23:13
6 czerwca ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy, zostanie ogłoszony błogosławionym.
rozwiń zwiń