Beata Obertyńska "Skarb Eulenburga"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2010 11:16
W powieści „Skarb Eulenburga” znajdujemy coś ze staroświeckiego horroru, trochę z bajki, także trochę poetyckich westchnień Beaty Obertyńskiej

Część I : sobota, 16 stycznia 2010, godz. 18:00
Część II: sobota, 23 stycznia 2010, godz. 18:00

Obsada: hrabia von Schottenberg – Zdzisław Tobiasz, Gerda – Joanna Trzepiecińska, Trudi – Wanda Majerówna, Oswald – Janusz Kłosiński, Hera – Gabriala Kownacka, Wolf – Wojciech Zeidler, Eryk – Jacek Kopczyński, doktor Stein – Krzysztof Kumor, doktor Zwiegler – Jan Matyjaszkiewicz. Realizacja akustyczna Marii Olszewskiej. Adaptacja Bogumiły Prządki. Reżyseria Jana Warenyci.
 

Beata Obertyńska (1898-1980) – córka poetki – Maryli Wolskiej i Wacława Wolskiego – inżyniera, a przy tym wydawcy lwowskiej gazety „Słowo Polskie”; siostra malarki – Leli Pawlikowskiej; wnuczka malarza – Karola Młodnickiego. Wychowywała się w rodzinie, gdzie wszyscy, niezależnie od zawodu, przyczyniali się do rozwoju kultury Lwowa, Galicji, Polski. Debiutowała, jako poetka, w roku 1924. Ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej i występowała, jako aktorka na scenach lwowskich. W roku 1940 aresztowana przez NKWD, przeszła przez obóz w Starobielsku i obóz pod Workutą. A armią Andersa przedostała się na Wschód, stamtąd dotarła do Londynu, gdzie spędziła resztę życia. Jest laureatką wielu nagród za twórczość literacką. Głównie pisała poezje, ale pociągała ją także proza. („Gitara i tamci”, „Faustyna”, „W domu niewoli”, „Ziarnka piasku”.)

Powieść „Skarb Eulenburga”, wzorowana na osiemnastowiecznych, angielskich powieściach grozy, wydana została w Londynie w roku 1988, a powstała w latach pięćdziesiątych XX wieku. Atrybutami tzw. powieści gotyckich były: stary zamek, otoczony mroczną legendą, zagmatwana intryga, pojawiające się duchy przodków, nadziemskie siły, kierujące losami bohaterów, którzy dzielą się zdecydowanie na czarne i białe charaktery. W powieści Beaty Obertyńskiej mamy i zamek, i zakopany przez szalonego przodka skarb, i starego klucznika, którego odwiedzają duchy dawnych właścicieli zamku. Akcja powieści, toczącej się w Turyngii, obfituje w zaskakujące zdarzenia, ale wszystko kończy się dobrze – białe charaktery spotyka nagroda, czarne – zasłużona kara.

Czytaj także

„Dekameron” Giovanniego Boccaccia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 10:20
Program 1 Polskiego Radia zaprasza dziś na słuchowisko w reżyserii i adaptacji Andrzeja Piszczatowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Słowacki „Fantazy”

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2010 01:39
Za słuchowisko Fantazy Piotr Cieplak otrzymał na zakończonym właśnie X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” nagrodę za reżyserię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Gogol "Ożenek"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2010 11:51
Słuchowisko na podstawie Mikołaja Gogola "Ożenek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Myśliwski "Drzewo"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2010 14:15
Polska wieś. Pod drzewem, na którym siedzi Marcin Duda, by obronić je przed ścięciem z powodu budowy drogi, zbierają się jego rodzina, mieszkańcy wsi, znajomi, przyjaciele, gminne władze. Są wśród nich także ci, którzy od dawna już nie żyją, ale nie sposób odróżnić ich od żyjących.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Tadeusz Rittner "Człowiek z budki suflera"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2010 15:57
W audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni Tadeusz Rittner "Człowiek z budki suflera".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Albert Camus "Obcy"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2010 13:17
Słuchowisko na podstawie prozy Alberta Camusa "Obcy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Czubaszek się "resetuje"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 08:00
Dzienniarka przyznaje, że sama nie pamięta, ile lat pracuje w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń