REKLAMA

Świat na scenie: Hanoch Levin

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 10:48
Niedawno dzięki Agencji Dramatu i Teatru Adit oraz Wydawnictwu Austeria, ukazał się obszerny tom sztuk Hanocha Levina, nieżyjącego już, współczesnego dramaturga z Izraela.

3 lutego 2010, godz. 21:20

Jest to bardzo ciekawa i oryginalna dramaturgia autora o polskich korzeniach, który co prawda urodził się i wychował już w Izraelu, ale dzięki przekazom rodzinnym, ocalił wiele detali ze świata, który minął. Levin jest najczęściej grywanym dramaturgiem w swoim kraju. Pozostawił po sobie ok. 70 sztuk.

W omawianym wyborze pt. "Ja i ty i następna wojna. Teatr życia i śmierci" znalazło się 11 sztuk w przekładach Agnieszki Olek, Michała Sobelmana, Jacka Poniedziałka i Irit Amiel. Dla polskich czytelników i widzów Levin jest autorem mało znanym (choć kilka lat temu jego sztukę pt. "Krum" wystawił Krzysztof Warlikowski a Iwona Kempa w Teatrze w Bydgoszczy - "Pakujemy manatki"). Obecnie wydana książka stwarza możliwość poznania dramatów rodzinnych, sąsiedzkich i mistycznych (na takie rodzaje dzielą je krytycy).

W audycji Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego - Janusza Majcherka - fragmenty sztuki "Zimowy pogrzeb" w przekładzie Agnieszki Olek z udziałem Zofii Saretok, Łukasza Lewandowskiego i Włodzimierza Pressa.


Czytaj także

Świat na scenie: Thomas S. Eliot "Cocktail Party"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 13:51
Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka, poświęcona tym razem twórczości Thomasa S. Eliota, a szczególnie jego sztuce pt. "Cocktail party".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie: Problem dojrzewania

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2009 16:49
"Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka. Tym razem tematem rozmowy będzie problem trudnego okresu dojrzewania młodzieży, wchodzenia jej w dorosłe życie, często w sposób przyspieszony, wynikający ze splotu różnych okoliczności i zdarzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie: Elfriede Jelinek

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2009 18:14
W kolejnej audycji ze znanego słuchaczom cyklu poświęconego dramaturgii współczesnej, Iwona Malinowska i Janusz Majcherek omawiaja twórczość sceniczną austriackiej autorki Elfriede Jelinek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej: Sergi Belbel

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2009 11:50
W kolejnej audycji z cyklu "Świat na scenie" Iwona Malinowska i jej gość - krytyk teatralny Janusz Majcherek - rozmawiają o twórczości katalońskiego autora Sergi Belbela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie: Werner Schwab

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2009 15:29
W audycji Swiat na scenie sylwetka i twórczość austriackiego dramaturga Wernera Schwaba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej: Par Langerkvist

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2010 12:03
W audycji Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej sylwetka i twórczość Para Langerkvista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Aleksander Irwanec'

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2009 11:31
Iwona Malinowska i Janusz Majcherek próbują przybliżyć mało znaną w Polsce twórczość sceniczną ukraińskiego autora - Aleksandra Irwanca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Pavel Kohout

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 20:54
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka, poświęcona tym razem twórczości Pavla Kohouta.
rozwiń zwiń