Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej: Par Langerkvist

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2010 12:03
W audycji Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej sylwetka i twórczość Para Langerkvista.

17 lutego 2010, godz. 21:30

Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka. Tym razem rozmowa dotyczy dramaturgii jednego z najwybitniejszych przedstawicieli szwedzkiej literatury - poety i prozaika, laureata Literackiej Nagrody Nobla z 1951 r. Para Langerkvista.

Autor ten znany jest w Polsce ze swoich powieści - między innymi "Barabasz". W 1953 roku  Langerkvist napisał swój ostatni tekst teatralny, tytułując go także "Barabasz". Historia biblijnego Barabasza, który został zwolniony z więzienia w chwili, kiedy ukrzyżowano Jezusa Chrystusa, najwidoczniej fascynowała go do tego stopnia, że szukał doskonalszych form wyrazu dla zrozumienia zachowań tytułowego bohatera. Ocalony Barabasz, choć chwilami chce, nie potrafi uwierzyć i pojąć istoty chrześcijaństwa, tego głoszonego przez Chrystusa i jego uczniów posłannictwa miłości. Jest to przypowieść o losie człowieka żyjącego w czasach wiary radykalnie zakwestionowanej a spragnionego tej wiary i religii w celu łatwiejszego zrozumienia  świata i sensu własnego istnienia. W wybranych scenach "Barabasza" wystąpili: Andrzej Ferenc, Jarosław Gajewski i Robert Czebotar.


Czytaj także

Świat na scenie: Thomas S. Eliot "Cocktail Party"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 13:51
Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka, poświęcona tym razem twórczości Thomasa S. Eliota, a szczególnie jego sztuce pt. "Cocktail party".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Problem dojrzewania

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2009 16:49
"Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka. Tym razem tematem rozmowy będzie problem trudnego okresu dojrzewania młodzieży, wchodzenia jej w dorosłe życie, często w sposób przyspieszony, wynikający ze splotu różnych okoliczności i zdarzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej: Sergi Belbel

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2009 11:50
W kolejnej audycji z cyklu "Świat na scenie" Iwona Malinowska i jej gość - krytyk teatralny Janusz Majcherek - rozmawiają o twórczości katalońskiego autora Sergi Belbela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Peter Turrini

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 13:20
W audycji Świat na scenie sylwetka i twórczość Petera Turrini.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Aleksander Irwanec'

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2009 11:31
Iwona Malinowska i Janusz Majcherek próbują przybliżyć mało znaną w Polsce twórczość sceniczną ukraińskiego autora - Aleksandra Irwanca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Dramaturgia Kazimierza Brauna

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 12:03
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka poświęcona tym razem dramaturgii Kazimierza Brauna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Lars Noren

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 09:33
W audycji "Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" rozmowa Iwony Malinowskiej z krytykiem teatralnym Januszem Majcherką, poświęcona tym razem twórczości dramaturga szwedzkiego - Larsa Norena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Pavel Kohout

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 20:54
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka, poświęcona tym razem twórczości Pavla Kohouta.
rozwiń zwiń