REKLAMA

Lucjan Rydel "Betlejem polskie"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2007 23:00
Słuchowisko "Betlejem polskie" według sztuki Lucjana Rydla.

Lucjan Rydel napisał "Betlejem polskie" jesienią 1904 roku na prośbę Towarzystwa Kółek Rolniczych. Premiera odbyła się w 1905 roku w teatrze lwowskim, następnie w krakowskim Teatrze Ludowym. W Teatrze Miejskim "Betlejem" grane było z powodzeniem właściwie w każdym sezonie między 1905 a 1935 rokiem, podobnie jak inna sztuka Rydla "Zaczarowane koło". Obie często służyły jako koła ratunkowe, gdy trzeba było podratować frekwencję. Betlejem polskie było spełnieniem popularnych w owym czasach idei, w które Rydel był mocno zaangażowany. Stale pracował nad podniesieniem poziomu oświaty wśród chłopów - w swoich Toniach założył bibliotekę, wygłaszał w szkole pogadanki o dziejach Polski, poprzedzał prelekcjami spektakle w Teatrze Ludowym, napisał kilka książek przeznaczonych dla ludu ("Mała historia Polski", "Przewodnik ludowy po Katedrze Wawelskiej"). Z mieszkańcami Toń dwukrotnie wystawił "Betlejem polskie". Uważał, że w teatrach ludowych powinno się grać sztuki pisane specjalnie z myślą o chłopskiej, rzemieślniczej czy robotniczej publiczności. Miały one łączyć tematykę historyczną i religijną Monika Żmijewska "Betlejem polskie" - słuchowisko wg. sztuki Lucjana Rydla w adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Sławomira Pietrzykowskiego. Występują: Stanisław Zatłoka, Jerzy Rogowski, Wojciech Machnicki, Janusz Zakrzeński, Joanna Sobieska, Tomasz Marzecki i inni.  Nagranie archiwalne.

Czytaj także

„Dekameron” Giovanniego Boccaccia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 10:20
Program 1 Polskiego Radia zaprasza dziś na słuchowisko w reżyserii i adaptacji Andrzeja Piszczatowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Joseph Conrad "Zwycięstwo"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2009 19:07
W cyklu Powieść w Teatrze Wyobraźni słuchowisko na podstawie książki Josepha Conrada "Zwycięstwo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Słowacki „Fantazy”

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2010 01:39
Za słuchowisko Fantazy Piotr Cieplak otrzymał na zakończonym właśnie X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” nagrodę za reżyserię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Sergiusz Piasecki "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 11:40
W cyklu Powieć w Teatrze Wyobraźni słuchowisko na podstawie książki "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego, w adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Jana Warenyci. i
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Juliusz Słowacki "Anhelli"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2009 16:06
W najbliższą niedzielę w audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni słuchowisko zrealizowane na podstawie poematu "Anheli" Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń