"Ziarno prawdy". Morderstwa w polskim piekle

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 18:30
– W tej historii nie chodzi tylko o to, kto zabił. Tło społeczne jest równie ważne, jak intryga – mówił Borys Lankosz, reżyser adaptacji książki Zygmunta Miłoszewskiego.
Audio
  • "Ziarno prawdy". O filmie opowiada reżyser Borys Lankosz (Poranek Dwójki)
Fragment plakatu Ziarna prawdy Borysa Lankosza na podstawie powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego. Główną rolę w filmie gra Robert Więckiewicz
Fragment plakatu "Ziarna prawdy" Borysa Lankosza na podstawie powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego. Główną rolę w filmie gra Robert WięckiewiczFoto: mat. prasowe

"Ziarno prawdy" opowiada o śledztwie prokuratora Teodora Szackiego w sprawie grasującego w Sandomierzu seryjnego mordercy. Jego zbrodnie inspiruje obraz przedstawiający mord rytualny dokonywany przez Żydów na katolickim niemowlęciu.

Zygmunt Miłoszewski opisuje nie tylko kryminalną intrygę, lecz także maluje niezbyt chlubny wizerunek społeczności miasteczka. Po publikacji autor przez pewien czas był w Sandomierzu persona non grata. Czy film odświeży te kontrowersje?

Niespełna rok temu Borys Lankosz mówił w Dwójce, że chciałby, by jego film łączył ludzi, a nie szczuł jednych przeciw drugim. Po kilku przedpremierowych pokazach - także w Sandomierzu - wydaje się, że to zamierzenie udało się reżyserowi zrealizować. - Refleksje widzów po projekcji prowadziły do dyskusji, ale bez atmosfery sprzyjającej agresji - opowiadał.

"Ziarno prawdy" trafi na ekrany polskich kin w piątek 30 stycznia.

***

Prowadzenie: Marcin Pesta
Gość:
Borys Lankosz (scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny)
Data emisji: 26.01.2015
Godzina emisji:
8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
mc/jp

Czytaj także

Borys Lankosz bierze na warsztat "Ciemno, prawie noc" i "Ziarno prawdy"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 12:34
Głośny pełnometrażowy debiut tego reżysera - "Rewers" (2009) - był kryminałem w stylu "noir". Borys Lankosz zamierza wkrótce powrócić do kina gatunkowego, ekranizując książkę Joanny Bator "Ciemno, prawie noc" (Nagroda Nike 2013).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Więckiewicz: "Ziarno prawdy" to nie tylko efektowny kryminał

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 11:38
Robert Więckiewicz, który w ekranizacji powieści kryminalnej "Ziarno prawdy" zagra prokuratora Szackiego przyznaje, że skusiła go wizja udziału w filmie tak zdefiniowanym gatunkowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Więckiewicz nie chce być jak James Bond

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 15:12
Aktor zagra w filmie Borysa Lankosza "Ziarno prawdy" według powieści Zygmunta Miłoszewskiego, choć miał wątpliwości, czy przyjmować propozycję. Więckiewicz, jako prokurator Teodor Szacki, będzie prowadził śledztwo w sprawie morderstwa inspirowanego barokowym obrazem, który przedstawia rytualny mord.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Gestapo przyszło na kolację. Teatralny Debiut Borysa Lankosza

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 15:00
– Każdy ma nadzieję, że to nigdy go nie spotka. Ten tekst mówi o naszych lękach – mówił Borys Lankosz, który reżyseruje "Kolację kanibali" w Teatrze Polonia.
rozwiń zwiń