Polska zaniedbała ukraiński kierunek?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 18:05
- My do tej pory nie odpowiedzieliśmy sobie, czego od Ukrainy oczekujemy - mówił Tomasz Pisula, który w Dwójce komentował wizytę premier Ewy Kopacz w Kijowie.
Audio
  • Tomasz Pisula komentuje wizytę Ewy Kopacz na Ukrainie. Rozmawiał Paweł Lekki (Puls świata/Dwójka)
Premier Ewa Kopacz i premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk podczas spotkania w Kijowie.
Premier Ewa Kopacz i premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk podczas spotkania w Kijowie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jednodniowa wizyta Kopacz w Kijowie to pierwsza od ponad trzech i pół roku wizyta szefa polskiego rządu na Ukrainie. W kwietniu 2011 roku Donald Tusk odwiedził Kijów i rozmawiał z ówczesnym premierem Mykołą Azarowem oraz ówczesnym prezydentem Wiktorem Janukowyczem o przygotowaniach do Euro 2012, europejskich aspiracjach Ukrainy oraz kwestii bezpieczeństwa energetycznego.

Tematem tegorocznej wizyty jest przede wszystkim polskie wsparcie dla reform na Ukrainie. Razem z szefową rządu do stolicy Ukrainy przybyli ministrowie: finansów Matusz Szczurek, edukacji Joanna Kluzik-Rostowska, nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, a także reprezentanci resortów obrony narodowej oraz gospodarki.
- Troche mam wrażenie, że pojechali nie ci, których tam potrzeba - komentował Tomasz Pisula. - Sprawami zagranicznymi w Polsce zajmuje się MSZ. Wątpię czy poszczególne resorty mają kompetencje do tego, żeby prowadzić bilateralne rozmowy z ukraińskimi partenerami.

***

Tytuł audycji: Puls świata
Prowadzenie: Paweł Lekki
Gość: Tomasz Pisula
Data emisji: 19.01.2015

Godzina emisji: 17.20

PAP/IAR/bch

Czytaj także

Paweł Kowal: Polsce brakuje całościowej wizji stosunków z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 08:30
Do wizyty premier Ewy Kopacz na Ukrainie dochodzi za późno - uważa byly wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal. W rozmowie z portalem PolskieRadio.pl mówi, że pod obecny gabinet może być pierwszym, w ostatnich latach, ktory nie weźmie udziału w formułowaniu politycznych aspektów działania Unii Europejskiej na Wschodzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więcej świata: Co Polska może zaofiarować Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 19:00
Szef polskiego rządu pierwszy raz od prawie czterech lat z wizytą na Ukrainie. Premier Ewa Kopacz rozmawiała kwestii bezpieczeństwa w konflikcie z Rosją a także o wsparciu Polski dla reform na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premier Kopacz oferuje Ukrainie 100 milionów euro pożyczki. Na Donbas i reformy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 22:02
Polska ma udzielić Ukrainie kredytu w wysokości 100 milionów euro. Pieniądze mają być przeznaczone na odbudowę Donbasu i wspieranie reform. Kredyt zostanie rozłożony na 10 lat. Ustalenia te zapadły podczas wizyty w Kijowie Ewy Kopacz.
rozwiń zwiń