Turcja: polityka jak sport, wybory jak plebiscyt

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 20:49
- Prezydent Turcji to przykład postaci, która pokazuje jak można nisko upaść z pozycji polityka, który bardzo dużo osiągnął i roztrwonił cały swój dorobek - mówi Adam Balcer politolog.
Audio
  • Turcja po sobotnich zamachach (Puls świata/ Dwójka)
Rodzina  Vahdeddin Ozden, jednej z ofiar sobotnich zamachów w Ankarze opłakuje zmarłego w czasie pogrzebu w Stambule
Rodzina Vahdeddin Ozden, jednej z ofiar sobotnich zamachów w Ankarze opłakuje zmarłego w czasie pogrzebu w StambuleFoto: EPA/TOLGA BOZOGLU

To Państwo Islamskie najprawdopodobniej stoi za sobotnim zamachem w Ankarze. - Na pewno zrobiło to Państwo Islamskie, które ma interes w tym, żeby zaogniły się relacje kurdyjsko-tureckie, by Kurdowie zostali odciągnięci od Syrii i Iraku, zaangażowali się w konfrontacje z Turcją oraz by destabilizować Turcję - podkreśla Adam Balcer. W podwójnej eksplozji zginęło 97 osób, choć Kurdowie twierdzą, że liczba ofiar mogła wynieść nawet 128 osób. Nikt na razie nie przyznał się do ataku.

- Czasami prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jest porównywany do Putina ze względu na autorytarne tendencje, natomiast jest to znacznie mniej autorytarny polityk. Istnieje zasadnicza różnica między Turcją a Rosją, bo jeśli ktoś zajmuje się Turcją to nie może narzekać na nudę; tam cały czas coś się dzieje i sytuacja jest niestabilna, a kraj jest w bardzo głębokim kryzysie politycznym - mówi politolog.

W programie wyjaśniliśmy, z jakich powodów polityka jest w Turcji traktowana jak piłka nożna i co sprawia, że tureckie wybory przypominają plebiscyty.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Adam Balcer (politolog, Kolegium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 12.10.2015

Godzina emisji: 14.44

sm

Czytaj także

Kuba podnosi się ze zgliszcz. Pójdzie drogą Polski?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 23:14
- Kuba jest zrujnowana i trzeba ją będzie dźwignąć z ruiny o wiele bardziej niż Polskę po ośmiu latach rządów Platformy Obywatelskiej - mówi dziennikarz Maciej Stasiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego chce Putin? Rosja wraca do gry

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 08:00
- Władimirowi Putinowi zależy na powrocie na arenę międzynarodową w roli znaczącego gracza. Najlepiej jako równoprawny zawodnik ze Stanami Zjednoczonymi - uważa dziennikarka Maria Przełomiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja na Bliskim Wschodzie. "Putin chce zmienić bieg historii"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 18:00
- Władimir Putin chce zmienić bieg historii i z pozycji lidera izolowanego, krytykowanego wrócić do gry, by przejąć inicjatywę i właśnie to robi na Bliskim Wschodzie - mówi Justyna Prus, analityk ds. wschodnich.
rozwiń zwiń