Ruch Gülena tworzy tureckie "państwo równoległe"?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 18:50
- Jest to ruch społeczny podążający za ideami Fethullaha Gülena, który głosi, że islam da się pogodzić z demokracją - tłumaczył Karol Wasilewski, turkolog, autor książki "Turecki sen o Europie".
Audio
  • Tureckie "państwo równoległe"? Wszystko o Ruchu Gülena (Puls świata/Dwójka)
Sympatycy ruchu Hizmet (Ruchu Glena) w czasie protestów przeciwko rządowym prześladowaniom, Istambuł 2014
Sympatycy ruchu Hizmet (Ruchu Gülena) w czasie protestów przeciwko rządowym prześladowaniom, Istambuł 2014Foto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

Powodem do rozmowy na temat tzw. Ruchu Gülena były ostatnie (18.04) aresztowania przez turecką policję ponad stu osób podejrzanych o powiązania finansowe z muzułmańskim duchownym Fethullahem Gülenem.

Kim jest ten uczony i myśliciel, który głosi "islam z łagodną twarzą", islam otwarty? Jak doszło do rozbratu między Ruchem Gülena a rządzącą w Turcji Partią Sprawiedliwości i Rozwoju? I czy istnieje, jak głosi oskarżenie tureckiego rządu pod adresem Gülena, "równoległe państwo" złożone z sympatyków przebywającego na emigracji w USA duchownego?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: Karol Wasilewski (turkolog z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych, autor książki "Turecki sen o Europie – tożsamość zachodnia i jej wpływ na politykę zagraniczną Republiki Turcji”

Data emisji: 19.04.2016

Godzina emisji: 17.45

jp/bch

Czytaj także

Cyberwojownicy. Klawiatury zamiast karabinów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 19:25
Czy nowe technologie to więcej grozy, czy więcej nowych wspaniałych możliwości? O to w "Pulsie świata" pytaliśmy prof. Konrada Świrskiego z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń