Turcja. Więcej władzy dla Erdoğana?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 18:00
- Historia tureckiej polityki jest historią przewrotów i liderów. To jest argument, do którego odwołuje się partia rządząca, że skoro Turcy zawsze wybierali silnych przywódców, to trzeba wprowadzić system wzmacniający ich pozycję - analizował w Dwójce Karol Wasilewski, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Karol Wasilewski o referendum konstytucyjnym w Turcji (Puls świata/Dwójka)
Recep Erdoan
Recep ErdoğanFoto: PAP

Recep Erdoğan zatwierdził datę referendum konstytucyjnego, w którym Turcy będą decydować o ustroju politycznym kraju. Prezydent Turcji dąży do wprowadzenia systemu prezydenckiego, który w zdecydowany sposób poszerza zakres jego władzy. - Wiele krajów ma system prezydencki, ale w wersji tureckiej wzmacnia on w sposób nieproporcjonalny rolę głowy państwa przy jednoczesnym ograniczeniu roli parlamentu i władzy sądowniczej. Dodatkowo ewolucja polityki Erdoğana powoduje, że interpretujemy te zmiany w pewien sposób - zauważał Karol Wasilewski.

Gość audycji "Puls świata" tłumaczył, dlaczego po zmianie konstytucji osądzenie ewentualnych przestępstw prezydenta będzie niemal niemożliwe. Karol Wasilewski wyjaśniał też, dlaczego w nowym ustroju polityka zagraniczna Turcji może być bardziej nieprzewidywalna. Ekspert mówił ponadto o specyfice tureckiej demokracji, w której z jednej strony skala fałszerstw wyborczych nie jest duża, z drugiej władza kontroluje tyle różnych elementów, że na wstępie ma bardzo dużą przewagę nad opozycją.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Karol Wasilewski (ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 17.45

bch/jp

Czytaj także

W Turcji powstanie system prezydencki?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 18:53
- W pewnym sensie przypomina on systemy prezydenckie, które funkcjonują, natomiast jest bardzo mocno turecki i to nasuwa wątpliwości - oceniał projektowane przez turecki rząd zmiany w konstytucji Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezprawie w Esprito Santo. "Brazylia szokuje przemocą"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 19:11
W stolicy stanu Esprito Santo regularnie dochodzi do strzelanin na ulicach, plądrowania sklepów. To są sceny jak z filmów apokaliptycznych - mówił w Dwójce Barłomiej Rabij z portalu Radio Brazylia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grecja w kryzysie. "Ludzie mają dość"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 13:00
- W Grecji codziennie organizowany jest jakiś protest. Demonstrują rolnicy, strażacy, pracownicy sektora publicznego, nauczyciele i dziennikarze. W związku z kryzysem przeciętny Grek stracił okołlo 2/3 swoich dotychczasowych zarobków. To dlatego tak wiele osób myśli o emigracji– powiedziała Anna Biernacka-Rygiel z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń