Referendum po referendum. Szkoci znów zagłosują?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 19:29
Szkocki parlament poparł propozycję pierwszej minister Szkocji Nicoli Sturgeon i zagłosował za wnioskiem o rozpisanie kolejnego - po 2014 r. - referendum w sprawie niepodległości kraju.
Audio
  • Referendum po referendum. Szkoci znów zagłosują? (Puls świata/Dwójka)
Szkot w narodowym stroju podczas pierwszego referendum w sprawie niepodległości Szkocji w 2014 r.
Szkot w narodowym stroju podczas pierwszego referendum w sprawie niepodległości Szkocji w 2014 r.Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN

– Wszystko sprowadza się do słynnego referendum z 2016 r., gdy obywatele Zjednoczonego Królestwa wypowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej przez swoje państwo – mówił dr Wojciech Lewandowski z Instytutu Europeistyki UW. – Wtedy rząd Szkocji uznał, że to istotna zmiana warunków umowy zawartej po szkockim referendum w 2014 r., w którym pewnym argumentem za pozostaniem w Wielkiej Brytanii było dla Szkotów to, że całe państwo pozostanie w Unii – dodał.

Teraz sytuacja zmieniła się diametralnie, stąd decyzja parlamentu Szkocji, by wystosować formalną prośbę do brytyjskiego rządu o przeprowadzenie referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Oficjalny list w tej sprawie ma być przekazany pod koniec tygodnia. Ale czy mieszkańcy Szkocji zmienią teraz zdanie i będą skłonni do opuszczenia Zjednoczonego Królestwa? M.in. o to pytaliśmy naszego gościa.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: dr Wojciech Lewandowski (Instytut Europeistyki UW)

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 17.45

PAP/IAR/mc/jp

Czytaj także

Brexit. Co przyniesie debata w parlamencie?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 18:39
Brytyjski parlament rozpoczął debatę w sprawie negocjacji o wyjściu z Unii Europejskiej. Na ile dyskusja brytyjskich posłów i lordów może wpłynąć na kształt Brexitu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atak w Londynie. "Przesłanek jest bardzo dużo"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 15:00
- Każda z tych przesłanek jest równouprawniona, musimy je na razie wszystkie rozważać, dopóki nie dowiemy się, z kim mamy do czynienia - podkreślał Grzegorz Cieślak, ekspert do spraw terroryzmu, komentując wydarzenia sprzed siedziby brytyjskiego parlamentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wschód-Zachód, czyli Unia dwóch prędkości

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 10:00
- Unia Europejska nie do końca oddaje to, czym Europa jest. Wspólnota ta powstała w sztucznych granicach wyznaczonych przez jałtański ład polityczny. Wydaje się, że mieszkańcy Europy Zachodniej przyzwyczaili się do podziału z czasów żelaznej kurtyny - powiedział w Dwójce Jarosław Guzy.
rozwiń zwiń