Agata Zubel: Gdy Czesław Miłosz usłyszał moją prośbę, to zdębiał

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 15:15
Laureatka wielu prestiżowych konkursów wokalnych i kompozytorskich podkreśla, że sukcesy zawdzięcza pracy i determinacji. Teraz znalazła się w elitarnym gronie pięciu polskich twórców, których poproszono o napisanie muzyki do wierszy Miosza.
Audio

Będąc jeszcze na studiach Agata Zubel po raz pierwszy napisała muzykę do jednego z wierszy wybitnego poety. Nikt by się o sprawie nie dowiedział, gdyby kompozycja nie wygrała pewnego konkursu. I tu pojawiły się problemy. Zwycięski utwór musiał bowiem zostać przedstawiony szerszej publiczności, jednak powstał on "bezprawnie". – Nie zdawałam sobie sprawy z takich rzeczy, jak prawo do skomponowania muzyki do czyjegoś tekstu – tłumaczy gość "Stacji Kultura".

W tej sytuacji Agata Zubel zaczęła starać się o nawiązanie kontaktu z poetą. Jego zgoda na wykorzystanie teksu była konieczna ze względów prawnych. – Zaczęłam rozpaczliwie dzwonić, pisać listy. Wszystko z okropnie marnym skutkiem. Sekretarka za każdym razem oświadczała, że takiej zgody nie uda mi się uzyskać – wspomina.

Tracąc już nadzieję kompozytorka znalazła w prasie informacje o tym, że w Warszawie Miłosz podpisuję tego dnia swoją książkę. Nie zastanawiając się długo postanowiła wykorzystać okazję - spakowała się i wsiadła w pociąg. – Kolejka dookoła Pałacu Kultury i Nauki była przeogromna. Stanęłam na końcu i cierpliwie czekałam – wspomina.

Gdy wreszcie udało się jej stanąć przed Miłoszem, to zdała sobie sprawę, że zapomniała kupić książkę, którą poeta właśnie podpisuje. Niemniej jednak pełna zapału przedstawiła mu swoją prośbę. – Powiedziałam: Panie Miłoszu, to jestem tą osobą, która pana nęka o tę zgodę. Czy mogę o nią prosić? – mówi.

Jak tłumaczy, Miłosz "zdębiał, ponieważ nie spodziewał się czegoś takiego". W rezultacie jednak zgodę wydał i Agata Zubel mogła przedstawić swój utwór wraz z wierszem Miłosza podczas koncertu.

Agatę Zubel będzie można spotkać na zbliżających się festiwalach: "Sacrum Profanum" i "Warszawska jesień".

Więcej o życiu kompozytorki i jej pracy w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Agatą Zubel.

ap

Czytaj także

Posłuchaj głosu Krzysztofa Komedy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 08:20
W 43. rocznicę śmierci współtwórcy polskiej szkoły jazzowej przypominamy jedyny zachowany w archiwum Polskiego Radia wywiad z artystą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niespokojna dusza Adama Sztaby

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 13:00
- Wszystkiego dotykam, ale tak po trochu. Mam wieczny niepokój – mówi o sobie Adam Sztaba, dyrygent, kompozytor, producent i aranżer muzyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autostradą przez Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 14:11
Dziś 70. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Gdyby ktoś chciał z tej okazji udać się w podróż śladami Mistrza, nie będzie miał dokąd. Słynna szwajcarska willa w Morges nie istnieje, znalazła się bowiem na trasie autostrady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan A.P. Kaczmarek: Warto dzielić się muzyką z tymi, którzy chcą jej słuchać

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 21:52
29 lipca w Parku Wolności w Warszawie odbędzie się koncert "Spojrzenie wolności" z muzyką Jana A.P. Kaczmarka, jednego z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów. W czwórce artysta zdradza tajniki swojej pracy.
rozwiń zwiń