X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

2103: globalna wojna albo fuzja Wschodu z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 20:50
Dwa scenariusze - optymistyczny i pesymistyczny - kreśli dla świata Ian Morris, autor monumentalnej pracy "Dlaczego Zachód rządzi". Kluczowy wydaje się dopisek "na razie"...
Audio
  • Dyskusja wokół książki Iana Morrisa "Dlaczego Zachód rządzi" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Czy trwający od dziesiątków tysięcy lat konflikt Wschodu z Zachodem zmierza w sposób nieunikniony do wojny nuklearnej?
Czy trwający od dziesiątków tysięcy lat konflikt Wschodu z Zachodem zmierza w sposób nieunikniony do wojny nuklearnej?Foto: pixabay

Na postawione w tytule swojej książki pytanie amerykański historyk i archeolog udziela zaskakująco prostej odpowiedzi: o hegemonii decyduje geografia. - Jego zdaniem o prymacie Zachodu zdecydowało otwarcie na Oceany oraz zamknięcie na stepy, owe źródła niepokoju - komentował Miłowit Kuniński, prezes Ośrodka Myśli Politycznej.

Czynniki geograficzne determinować mają według Morrisa cztery zasadnicze kryteria rozwoju cywilizacyjnego: sposób pozyskiwania i wykorzystywania energii, urbanizacja i organizacja polityczna, potencjał militarny oraz technologie komunikacji. W przeciwieństwie do większości autorów podobnych opracowań, za drugoplanowe uznaje on oddziaływanie kultury, religii czy struktur społecznych.

Czy takie podejście jest usprawiedliwione? I czy możemy prognozować rozwój globalnej cywilizacji w XXI i XXII wieku, jeśli nie przewiedzieliśmy nawet ostatniego kryzysu gospodarczego?

W wizji Morrisa na pewno uderza oryginalność: Zachodu nie utożsamia on na przykład wcale z Europą...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: dr Monika Gabriela Bartoszewic (Centrum Myśli Jana Pawła II), Przemysław Wielgosz (redaktor naczelny polskiej edycji "Le monde Diplomatique"),  dr. hab. Miłowit Kuniński (Prezes Ośrodka Myśli Politycznej)

Data emisji: 15.07.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oto nowy hegemon świata

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 15:41
Za niecałe 20 lat Azja będzie większą potęgą niż USA i Europa razem wzięte. Takiego zdania są eksperci amerykańskiego wywiadu, którzy opublikowali specjalny raport w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyzna - nowa słaba płeć

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 20:20
- Należy odejść od poglądu, w którym rola ojca sprowadza się do żywiciela lub wojownika, a matki do bycia opiekunką, sprzątaczką i kucharką - mówił w Dwójce prof. Philip Zimbardo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konserwatyści chętniej wierzą w teorie spiskowe?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 20:00
- Trwa poszukiwanie cech osobowościowych sprzyjających podatności na teorie spiskowe. Dwa wymiary już znamy - odpowiadał w Dwójce psycholog, prof. Mirosław Kofta.
rozwiń zwiń