Polskie dzieci skazane na hollywoodzkie produkcje?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 19:00
- W Niemczech kino familijne to drugi po komediach sprzedający się gatunek filmowy - zauważał Maciej Jakubczyk ze stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Dlaczego w Polsce takie kino właściwie nie istnieje?
Audio
  • Jak ożywić produkcję polskich filmów dla dzieci? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Czy sytuacja polskiego kina dla dzieci zmieni się na lepsze?
Czy sytuacja polskiego kina dla dzieci zmieni się na lepsze?Foto: mojzagrebinfo/pixabay/CC0 Public Domain

W Europie produkuje się średnio 30 filmów dla dzieci rocznie, głównie w Skandynawii, Niemczech, Holandii, Danii, Francji, we Włoszech. Europa Środkowa i Wschodnia produkuje filmów kinowych bardzo mało, zwłaszcza tych aktorskich. W Polsce produkuje się mniej niż jeden film dla dzieci i młodzieży rocznie.

Goszcząca w Dwójce Małgorzata Domin, producentka filmu "Klub Włóczykijów", wyjaśniała, że niezwykle trudno jest zdobyć środki na film dla najmłodszych, bo nikt nie wierzy, że takie kino znajdzie widzów. - Telewizja publiczna odrzucała nasz projekt, twierdząc, że nie mają pasma na film dla dzieci, z kolei eksperci Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej odmówili finansowania, uznając nasz film za produkcję przeznaczoną do telewizji. Błędne koło - opowiadała.

Podejściu tych instytucji i ewentualnych sponsorów dziwił się Maciej Jakubczyk, który zwracał uwagę, że skandynawskie filmy aktorskie dla czterolatków przyciągają niewiele mniejszą widownię niż amerykańskie superprodukcje. Czy polskie dzieci są skazne na kino zagraniczne i ewentualne powtórki starych polskich seriali?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Sławomir Fabicki (reżyser), Maciej Jakubczyk (stowarzyszenie Nowe Horyzonty), Małgorzata Domin, producentka filmowa

Data emisji: 10.11.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

"W głowie się nie mieści" - bajka, który nauczy Amerykanów smutku?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 19:00
- Rodzice mogą się dowiedzieć z tego filmu równie dużo, co dzieci - mówiła o nowej produkcji studia Disney/Pixar psychoterapeutka Magdalena Sendecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska nie jest krajem dla szkół niepublicznych?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 13:00
– Po 25 latach istnienia tych szkół do większości z nich rodzice nie posłaliby dzieci – mówił profesor pedagogiki i pedeutologii Aleksander Nalaskowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najdzielniejszy z rycerzy". Opera dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 12:02
W audycji "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy o premierze opery w reżyserii Michała Chorosińskiego w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie.
rozwiń zwiń