"Polskości nie da się pomyśleć bez chrześcijaństwa"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 21:00
- Bez tego nas nie ma. Wszelkie próby uczynienia Polski w inny sposób są niebezpieczne, w konsekwencji musielibyśmy przestać istnieć jako naród europejski - podkreślał dr hab. Marek A. Cichocki, opowiadając - w 1050. rocznicę chrztu Polski - o znaczeniu chrześcijaństwa w kształtowaniu naszej tożsamości.
Audio
  • Kultura polska i chrześcijaństwo. Wokół jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski (O wszystkim z kulturą)
  • Hymn Jubileuszowego Świętowania na INEA Stadion w Poznaniu pt. "Gdzie chrzest, tam nadzieja"
Odrysowana zaginiona karta tzw. Kodeksu Matyldy zaprezentowanego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie na wystawie Chrzest - św. Wojciech - Polska. Kodeks jest najstarszym znajdującym się w kraju dokumentem poświadczającym historię państwa polskiego
Odrysowana zaginiona karta tzw. Kodeksu Matyldy zaprezentowanego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie na wystawie "Chrzest - św. Wojciech - Polska". Kodeks jest najstarszym znajdującym się w kraju dokumentem poświadczającym historię państwa polskiego Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

- Polskości nie da się pomyśleć nie tylko bez odniesienia do chrześcijaństwa, lecz także do antyku. Zauważyć trzeba również aspekt słowiańszczyzny - dodawał dr hab. Marek A. Cichocki, przypominając o złożonym charakterze polskiej kultury. - Polskość była silna wtedy, kiedy nie była koncepcją ekskluzywną, wykluczającą. Była silna wtedy, kiedy była koncepcja inkluzywną, choćby w najlepszych momentach I Rzeczpospolitej - przypominał gość Dwójki.

W jakim sensie chrześcijaństwo tworzyło w Polsce przez wieki (co uwidaczniało się zwłaszcza w ważnych momentach historii) narodową wspólnotę? Co oznacza polska specyfika bycia "zlatynizowanym Słowianinem"? I co dla Polaków dziś oznaczają wydarzenia sprzed 1050 lat?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: dr hab. Marek Aleksander Cichocki (filozof i politolog), Marek Horodniczy (publicysta i koordynator obchodów 1050-lecia chrztu Polski)  

Data emisji: 14.04.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/mm


Czytaj także

Na pewno rok 966? Spór o datę chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:46
- Między czerwcem 965 roku a wrześniem 967. Gdzieś tu musiał być chrzest – mówił prof. Tomasz Jasiński, przedstawiając teorie historyków na temat daty przyjęcia przez Mieszka I chrześcijaństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1050. rocznica chrztu Polski na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 15:21
Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy specjalne wydania audycji, relacje z rocznicowych wydarzeń oraz spotkania z historykami.
rozwiń zwiń