1050. rocznica chrztu Polski na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 15:21
Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy specjalne wydania audycji, relacje z rocznicowych wydarzeń oraz spotkania z historykami.
Upamiętniający chrzest Mieszka I mural z 1970 r. znajdujący się na ścianie rezydencji gnieźnieńskich biskupów pomocnicniczych
Upamiętniający chrzest Mieszka I mural z 1970 r. znajdujący się na ścianie rezydencji gnieźnieńskich biskupów pomocnicniczychFoto: wikimedia/domena publiczna

Od poniedziałku do piątku (11-15.04) o godz. 11.45 gościem "Zapisków ze współczesności" jest mediewista Krzysztof Ożóg, autor książki "966. Chrzest Polski".

W poniedziałek (11.04) w audycji "Opowieści po zmroku" powróciliśmy do roku obchodów 1000-lecia chrztu Polski. Rok 1966 stał się areną walki o dusze narodu, a Kościół pod przewodnictwem Prymasa Stefana Wyszyńskiego zaatakowany został przez PRL-owską propagandę.

1050. rocznicy chrztu Polski poświęcona była także czwartkowa (14.04) audycja "O wszystkim z kulturą". Relacje z uroczystości przedstawialismy również w "Porankach Dwójki" - w piątek (15.04) i sobotę (16.04).

Nie zabraknie oczywiście muzyki - w "Filharmonii Dwójki" w piątek (15.04) o godz. 19.30 zapraszamy na transmisję z Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, gdzie wystąpią Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki", Poznański Chór Chłopięcy, Chór Dziewczęcy i Kameralny Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego "Artis Sonus", Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza oraz soliści: Barbara Gutaj – sopran, Katarzyna Włodarczyk – alt, Robert Gierlach – baryton.

W ich wykonaniu zabrzmi oratorium "966.pl". Twórcami tego dzieła są Jacek Sykulski, chórmistrz, kompozytor, dyrektor artystyczny Poznańskiego Chóru Chłopięcego, autor pieśni "Abba Ojcze" i oratorium "Wolności dla nas idzie czas" stworzonego z okazji 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, oraz profesor Sylwester Dworacki, wybitny filolog klasyczny związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który napisał słowa do tego utworu.

Zapraszamy do świętowania 1050. rocznicy chrztu Polski razem z Dwójką.

***

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie tylko święconka. Ślady pogańskiej prehistorii

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 15:50
Możemy jedynie domyślać się, jak wyglądał system wierzeń na polskich ziemiach w epoce przedchrześcijańskiej. Mamy jednak kilka całkiem wyraźnych tropów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola chrześcijaństwa we współczesnej Europie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 20:00
Panaceum na obecny kryzys w Europie, podkreślali goście Dwójki, może być powrót do - wcale nie tak odległych - chrześcijańskich korzeni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjazd Gnieźnieński na magicznym Wzgórzu Lecha

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 11:00
- Wzniesienie to miało znaczenie o charakterze państwowotwórczym - mówił w Dwójce Tomasz Janiak, kurator wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sztuka sakralna nie służy do pokazywania"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 14:00
- Ona ma funkcjonować, ma być pasem transmisyjnym wiary - mówił w audycji poświęconej X Zjazdowi Gnieźnieńskiemu ks. dr hab. Andrzej Draguła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krzysztof Ożóg. Wspomnienia mediewisty

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 16:53
Wspomnienia wybitnego znawcy średniowiecza, kierownika Zakładu Polski Średniowiecznej oraz dyrektor Archiwum Uniwersytetu Jagielońskiego.
rozwiń zwiń