Konflikt wokół Biennale Plakatu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 17:40
- Z okazji jubileuszu postanowiliśmy zrewitalizować tę imprezę - mówił w Dwójce Mariusz Knorowskim. - Rezygnacja z konkursu jest zasadniczym błędem - odpowiadał Mieczysław Wasilewski.
Audio
  • Konflikt wokół Biennale Plakatu w Warszawie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Międzynarodowe Biennale Plakatu prezentuje twórczość plakatową powstałą na świecie w ciągu roku poprzedzającego imprezę
Międzynarodowe Biennale Plakatu prezentuje twórczość plakatową powstałą na świecie w ciągu roku poprzedzającego imprezęFoto: PAP/Radek Pietruszka

25. odsłona międzynarodowej imprezy rozpocznie się 11 czerwca. Program jubileuszowego biennale wzbudza jednak kontrowersje. Chodzi o konkurs animacji plakatów, który zastąpił dotychczasowy - poświęcony tradycyjnym plakatom. Czy ta zmiana jest próbą podążania za najnowszymi trendami w projektowaniu graficznym?

Dlaczego część środowiska plakacistów wystosowała do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego list, w którym domaga się "zmiany organizatorów i kuratorów" Międzynarodowego Biennale Plakatu?

Mariusz Knorowski, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie tłumaczył, że warszawskie biennale, jako impreza wzorcowa, na przestrzeni lat została sklonowana na wielu kontynentach, stąd potrzeba poszukiwań nowych rozwiązań. Mówił też o niebezpiecznym procesie stępiania się plakatowego ostrza.

Mieczysław Wasilewski, jeden z sygnatariuszy listu, przekonywał, że konkurs jest trzonem biennale. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Mariusz Knorowski (kuratorem Muzeum Plakatu w Wilanowie) oraz Mieczysław Wasilewski (grafik)

Data emisji: 6.06.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/pg


Czytaj także

Plakacista Cieślewicz i życie podzielone na pół

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 15:00
W styczniu minęło 20 lat od śmierci wybitnego grafika Romana Cieślewicza. - Jego życie było podzielone równo na dwie części: 33 lata w Polsce i 33 lata w Paryżu - mówi Zdzisław Schubert, kurator i przyjaciel artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamecznik. Fotografie zanurzone w plakatach

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 13:02
- Prywatność i dom mocno wpływały na jego twórczość - mówiła w Dwójce Karolina Puchała, kuratorka ekspozycji poświęconej Wojciechowi Zamecznikowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosław Szaybo o artystycznej kontestacji w czasach komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 14:00
_ Do dziś śni mi się gicz cielęca - mówi wybitny grafik, a chodzi o przysmak, którą jadł w warszawskim SARP-ie w latach 60. Jak wspominał, to były ponure, ale zarazem interesujące intelektualnie i towarzysko czasy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portrety Eryka Lipińskiego 30 lat później

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 15:00
Moskwa czasów rewolucji, międzywojenna Polska, Auschwitz, konspiracja, polska szkoła plakatu i Muzeum Karykatury - i nie tylko!
rozwiń zwiń