Adam Kilian. Twórca wielu uśmiechów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 20:00
– Tym, co go charakteryzowało, była radość, dobra energia i wiara w to, że można odnaleźć słoneczną stronę życia – mówiła prof. Barbara Osterloff o zmarłym 25 czerwca Adamie Kilianie.
Audio
  • Adam Kilian. Twórca wielu uśmiechów (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Adam Kilian w Teatrze Lalka w Warszawie w 2005 r.
Adam Kilian w Teatrze Lalka w Warszawie w 2005 r.Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Zobacz także
teatr widownia 1200.jpg
Animowane lalki Adama Kiliana

– Pan Adam wciąż stoi mi przed oczyma, a gdy go widzę, od razu się uśmiecham. To uśmiech wdzięczności za jego optymizm, za to, czym wzbogacił moje życie – wyznała znawczyni teatru, która opowiadała m.in. o artystycznych eksperymentach i zainteresowaniach wybitnego scenografa i grafika, wspominając o "10 przykazaniach Adama Kiliana", które odnosiły się nie tylko do sztuki, lecz także do życia.

Adam Kilian jest autorem przeszło 300 zrealizowanych scenografii. Zrealizował wiele przedstawień teatru lalkowego, tworzył oprawę plastyczną do przedstawień teatralnych i scenografie telewizyjne, projektował plakaty i pocztówki, a także ilustrował książki dla dzieci. Stworzył m.in. Jacka i Agatkę, bohaterów pierwszej polskiej dobranocki telewizyjnej.

W 1980 r. został oznaczony Orderem Uśmiechu. Nim jednak stał się artystą, który wychował kilka pokoleń dzieci, zderzył się z wielką historią - w 1940 roku został zesłany przez rząd radziecki aż pod chińską granicę, następnie zaś trafił do miejsca, które zdecydowało o całym jego życiu zawodowym.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Tomasz Mościcki

Goście: prof. Barbara Osterloff (historyk teatru), Agnieszka Koecher-Hensel (historyk teatru)

Data emisji: 27.06.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/pg

Czytaj także

Teatr w Lublinie zwrócił uwagę na dyskryminację ojców

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 10:44
Ojcowie pozbawieni możliwości opieki nad dziećmi są bohaterami spektaklu „Tata ma kota”. Premiera w piątek w Lublinie. Zagrają m.in. Jan Nowicki i Przemysław Sadowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyrk. Świat prawdy wolnej od chaosu dorosłości

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 17:00
– Świat cyrku to czystość i prostota, pewna odskocznia od dorosłych wyzwań warszawskich – mówił Michał Walczak, autor i reżyser spektaklu "Jak wytresować dziewczynkę?".
rozwiń zwiń