REKLAMA

"Nałogowo myślę wzrokiem". Strzemiński o widzeniu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 20:30
– Jako artysta, a od pewnego momentu osoba z jednym nieczynnym okiem stawiał sobie wyraźnie pytanie o to, czym jest widzenie – mówiła prof. Iwona Luba, biografka Władysława Strzemińskiego.
Audio
  • "Nałogowo myślę wzrokiem". Strzemiński o widzeniu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment plakatu Powidoków Andrzeja Wajdy, filmu biograficznego o Władysławie Strzemińskim (w tej roli Bogusław Linda)
Fragment plakatu "Powidoków" Andrzeja Wajdy, filmu biograficznego o Władysławie Strzemińskim (w tej roli Bogusław Linda)Foto: materiały prasowe

– To pytanie musiało mu towarzyszyć od bardzo młodego wieku, bo zdolność widzenia stracił jako dwudziestoparolatek. I to w dużym stopniu wpłynęło też na to, że poświęcił się sztuce – powiedziała badaczka. – W tamtych czasach nie wiedziano jeszcze, że świadomość buduje się przez widzenie. Strzemiński zaś stwierdza to radykalnie i w pionierski sposób – dodała.

Wybitny artysta, jeden z twórców polskiej awangardy, swoje przemyślenia zawarł w dziele "Teoria widzenia", które kończyć miał jeszcze na łożu śmierci (zmarł drugiego dnia Świąt 1952 roku). Ze względu na niezgodność jego sztuki z doktryną socrealizmu publiczność mogła poznać książkę dopiero w 1958 r. Prof. Iwona Luba tłumaczyła w Dwójce m.in., na czym polegała oryginalność wizji Władysława Strzemińskiego, a także opowiadała, jak teoria widzenia przekładała się na praktykę plastyczną oraz edukacyjną.

O Władysławie Strzemińskim rozmawialiśmy w związku z biograficznymi "Powidokami" - ostatnim filmem Andrzeja Wajdy. Obraz wejdzie na ekrany kin 13 stycznia.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: prof. Iwona Luba (współautorka biografii Władysława Strzemińskiego)

Data emisji: 12.01.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/gs

Czytaj także

Tajemnica odbicia "Czytającej list" Vermeera

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 12:39
- Dziewczyna jest zwrócona do widza profilem, czyta kartkę. Tymczasem w szybie okiennej odbija się en face. Czyżby mistrz się pomylił - pytała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramatyczny autoportret Fridy Kahlo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 16:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiedziała o malowidle "Dwie Fridy", w którym odbiły się uczuciowe rozterki malarki.
rozwiń zwiń