X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wrzesień 1939. "To była nie tylko niemiecka okupacja"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 19:15
- Choć od upadku Związku Sowieckiego minęło 26 lat, wciąż nie wiemy, ilu dokładnie obywateli polskich zostało deportowanych przez Rosjan w latach 1939-41. Szacuje się, że to około 320 tysięcy osób, opieramy się jednak jedynie na znanych nam źródłach – powiedział Bartłomiej Gajos.
Audio
  • Bartłomiej Gajos i Piotr Gontarczyk o okupacji sowieckiej na ziemiach polskich (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)Foto: Hans Sönnke [Public domain], Wikimedia Commons

Goszczący w Dwójce historyk opowiadał o skutkach napaści Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą 17 września 1939 roku, która nie tylko zaowocowała zajęciem wschodnich ziem kraju, ale także zmianami w prawie i wieloma tragicznymi konsekwencjami, takimi jak m.in. masowe deportacje na Wschód.

- Gdy mówi się o zbrodniach Sowietów dokonanych w tym okresie na Polakach, zwykle podajemy przykład Katynia. Skala tragedii jest jednak o wiele większa - oprócz czterech fal deportacji na Wschód, które miały miejsce w latach 1939-41 doszło do wielu egzekucji dokonywanych na mocy decyzji sądów sowieckich. Przykładem jest tutaj tzw. Proces czternastu we Lwowie, w ramach którego na przełomie 1940 i 1941 roku trzynastu członków lwowskiego Związku Walki Zbrojnej zostało skazanych na karę śmierci, a jeden z nich został zesłany na Wschód. Takie przypadki w okresie sowieckiej okupacji można byłoby mnożyć – dodał Bartłomiej Gajos z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Dlaczego w polskim dyskursie historycznym, zwłaszcza tym popularnym, utrwaliło się użycie słowa "okupacja" Polski wyłącznie w odniesieniu do zajęcia zachodniej i środkowej części naszego kraju przez wojska niemieckie? Czy na terenach okupowanych przez Sowietów możliwe były działania konspiracyjne? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Wacław Holewiński

Goście: Bartłomiej Gajos (PAN, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia), Piotr Gontarczyk (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 18.09.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Droga do Rio". Polscy emigranci szukają raju

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 11:00
– Fala emigracyjna, o której piszę, to ludzie, którzy wyjechali do Ameryki Południowej podczas II wojny światowej i tuż po niej – mówiła Aleksandra Pluta, autorka książki "Droga do Rio. Historie polskich emigrantów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrzesień 1939. Głosy pokolenia wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 09:00
W Dwójce słuchaliśmy archiwalnych nagrań opowieści świadków i uczestników II wojny światowej, która wybuchła 1 września 78 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziennik Reni Spiegel". "Historia na miarę Anny Frank"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 18:00
- Siostra nigdy nie mówiła mi o tym dzienniku. Dowiedziałam się o nim dopiero za sprawą jej chłopaka Zygmunta, który pojechał do Ameryki, znalazł moją mamę i dał jej te teksty - powiedziała Elżbieta Bellak, siostra młodej poetki, która została zastrzelona w przemyskim getcie w 1942 roku.
rozwiń zwiń