X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wrzesień 1939. Głosy pokolenia wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 09:00
W Dwójce słuchaliśmy archiwalnych nagrań opowieści świadków i uczestników II wojny światowej, która wybuchła 1 września 78 lat temu.
Audio
  • Archiwalne wspomnienia Leopolda Ungera na temat okresu II wojny światowej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Archiwalne wspomnienia prof. Andrzeja Tomaszewskiego związane z II wojną światową (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Pisarz Cezary Chlebowski o wybuchu wojny i życiu pod niemiecką okupacją (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Pisarz Jerzy Janicki o życiu we Lwowie podczas radzieckiej i niemieckiej okupacji (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Prof. Wiesław Chrzanowski o swojej działalności w AK (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Wrzesień 1939 r.
Wrzesień 1939 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

Leopold Unger, dziennikarz żydowskiego pochodzenia, publicysta i eseista, opowiadał o swoim wyjeździe do Rumunii we wrześniu 1939 roku, pobycie w Bukareszcie w czasie II wojny światowej, nauce w gimnazjum, pracy w fabryce i podjęciu studiów w stolicy Rumunii.

Prof. Andrzej Tomaszewski wspominał wydarzenia zawiązane z II wojną światową, odjazd ojca na front, ucieczkę przed Niemcami na wschód, powrót do Polski, tułaczkę oraz pierwsze dni Powstania Warszawskiego.

Cezary Chlebowski, pisarz, publicysta i historyk, opowiadał o okupacji, pewności zwycięstwa w nadchodzącej wojnie, o widoku pierwszego niemieckiego samolotu 1 września 1939 roku, tajnych kompletach, a także o warunkach życia na terenach wcielonych do III Rzeszy, ucieczce do Generalnej Guberni oraz wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jerzy Janicki, wspominając okres II wojny światowej, okupację hitlerowską i sowiecką, życie w okupowanym Lwowie, zwróci uwagę na znaczenie wojny we własnej twórczości i na piętno jakie tragiczna historia odcisnęła na pamięci pisarza.

Na koniec prof. Wiesław Chrzanowski opowie o latach okupacji, nauce i działalności konspiracyjnej, podchorążówce, a także o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim, pobycie w obozie w Pruszkowie, wywiezieniu do Opoczna i dotarciu do Krakowa w październiku 1944 roku.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotował: Krzysztof Jakubowski

Z nagrań archiwalnych: Cezary Chlebowski (pisarz), Jerzy Janicki (pisarz), prof. Wiesław Chrzanowski (polityk), Prof. Andrzej Tomaszewski, Leopold Unger (dziennikarz)

Data emisji: 4-8.09.2017

Godzina emisji: 11.45

mc/ml/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"W Warszawie proces burzenia trwa cały czas"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 15:50
- W naszym mieście pamięć jego wojennego zniszczenia jest bardzo silna, dlatego każdy gest rozbiórki czy zburzenia nie jest tutaj gestem niewinnym - mówił w Dwójce Łukasz Gorczyca, współautor albumu "Ruiny Warszawy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakopane, piekło, Izrael. Wspomnienia Riny Meir

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 16:39
Bohaterką "Zapisków ze współczesności" była Rina Meir, 99-letnia Żydówka, która dzieciństwo i młodość spędziła w Zakopanem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sat-Okh. Indianin, żołnierz AK, gwiazda literacka w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 10:00
- To książka o tym, jak tworzymy swoją tożsamość, czy możemy ją kształtować, czy to coś, co jest nadane - o reportażu "Biało-czerwony" poświęconym synowi wodza Szewanezów i Polki opowiadał w Dwójce autor Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Nieznalska bada propagandę dwóch wojen

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 18:01
W audycji "Wybieram Dwójkę" artystka opowiadała o swojej nowej wystawie "Kolekcja Institut für Deutsche Ostarbeit", którą można oglądać w Gdańsku od 2 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienność żydowskich kobiet w czasach Zagłady

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 17:30
Gościem audycji była laureatka Programu START dr Martyna Grądzka-Rejak z Biura Badań Historycznych Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń