Wrzesień 1939. Głosy pokolenia wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 09:00
W Dwójce słuchaliśmy archiwalnych nagrań opowieści świadków i uczestników II wojny światowej, która wybuchła 1 września 78 lat temu.
Audio
  • Archiwalne wspomnienia Leopolda Ungera na temat okresu II wojny światowej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Archiwalne wspomnienia prof. Andrzeja Tomaszewskiego związane z II wojną światową (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Pisarz Cezary Chlebowski o wybuchu wojny i życiu pod niemiecką okupacją (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Pisarz Jerzy Janicki o życiu we Lwowie podczas radzieckiej i niemieckiej okupacji (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Prof. Wiesław Chrzanowski o swojej działalności w AK (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Wrzesień 1939 r.
Wrzesień 1939 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

Leopold Unger, dziennikarz żydowskiego pochodzenia, publicysta i eseista, opowiadał o swoim wyjeździe do Rumunii we wrześniu 1939 roku, pobycie w Bukareszcie w czasie II wojny światowej, nauce w gimnazjum, pracy w fabryce i podjęciu studiów w stolicy Rumunii.

Prof. Andrzej Tomaszewski wspominał wydarzenia zawiązane z II wojną światową, odjazd ojca na front, ucieczkę przed Niemcami na wschód, powrót do Polski, tułaczkę oraz pierwsze dni Powstania Warszawskiego.

Cezary Chlebowski, pisarz, publicysta i historyk, opowiadał o okupacji, pewności zwycięstwa w nadchodzącej wojnie, o widoku pierwszego niemieckiego samolotu 1 września 1939 roku, tajnych kompletach, a także o warunkach życia na terenach wcielonych do III Rzeszy, ucieczce do Generalnej Guberni oraz wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jerzy Janicki, wspominając okres II wojny światowej, okupację hitlerowską i sowiecką, życie w okupowanym Lwowie, zwróci uwagę na znaczenie wojny we własnej twórczości i na piętno jakie tragiczna historia odcisnęła na pamięci pisarza.

Na koniec prof. Wiesław Chrzanowski opowie o latach okupacji, nauce i działalności konspiracyjnej, podchorążówce, a także o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim, pobycie w obozie w Pruszkowie, wywiezieniu do Opoczna i dotarciu do Krakowa w październiku 1944 roku.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotował: Krzysztof Jakubowski

Z nagrań archiwalnych: Cezary Chlebowski (pisarz), Jerzy Janicki (pisarz), prof. Wiesław Chrzanowski (polityk), Prof. Andrzej Tomaszewski, Leopold Unger (dziennikarz)

Data emisji: 4-8.09.2017

Godzina emisji: 11.45

mc/ml/mz

Czytaj także

"W Warszawie proces burzenia trwa cały czas"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 15:50
- W naszym mieście pamięć jego wojennego zniszczenia jest bardzo silna, dlatego każdy gest rozbiórki czy zburzenia nie jest tutaj gestem niewinnym - mówił w Dwójce Łukasz Gorczyca, współautor albumu "Ruiny Warszawy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakopane, piekło, Izrael. Wspomnienia Riny Meir

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 16:39
Bohaterką "Zapisków ze współczesności" była Rina Meir, 99-letnia Żydówka, która dzieciństwo i młodość spędziła w Zakopanem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sat-Okh. Indianin, żołnierz AK, gwiazda literacka w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 10:00
- To książka o tym, jak tworzymy swoją tożsamość, czy możemy ją kształtować, czy to coś, co jest nadane - o reportażu "Biało-czerwony" poświęconym synowi wodza Szewanezów i Polki opowiadał w Dwójce autor Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Nieznalska bada propagandę dwóch wojen

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 18:01
W audycji "Wybieram Dwójkę" artystka opowiadała o swojej nowej wystawie "Kolekcja Institut für Deutsche Ostarbeit", którą można oglądać w Gdańsku od 2 września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Codzienność żydowskich kobiet w czasach Zagłady

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 17:30
Gościem audycji była laureatka Programu START dr Martyna Grądzka-Rejak z Biura Badań Historycznych Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń