"Droga do Rio". Polscy emigranci szukają raju

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 11:00
– Fala emigracyjna, o której piszę, to ludzie, którzy wyjechali do Ameryki Południowej podczas II wojny światowej i tuż po niej – mówiła Aleksandra Pluta, autorka książki "Droga do Rio. Historie polskich emigrantów".
Audio
  • "Droga do Rio". Polscy emigranci szukają raju (Poranek Dwójki)

Opublikowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN tom zbudowany jest z relacji 14 polskich emigrantów mieszkających dziś w Ameryce Południowej. To ludzie, którzy nie mogli odnaleźć się w nowej sowieckiej rzeczywistości powojennej Polski, i ci, którzy próbowali zapomnieć o koszmarze Holokaustu. – Niektórzy z nich przyjechali tuż po wojnie, niektórzy są dziećmi emigrantów, jest nawet wnuk polskiej Żydówki z Szydłowca, która znalazła się w Brazylii – opowiadała Aleksandra Pluta.

Autorka "Drogi do Rio" mówiła m.in. o tym, jak polscy przybysze odnajdywali się w obcym kraju, o tym, kto mimo upływu 70 lat mówił piękną polszczyzną, a z kim można było rozmawiać wyłącznie po portugalsku, a także o tym, że w książce "znajdują się także historie zupełnie na odwrót".

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Aleksandra Pluta (autorka książki "Droga do Rio. Historie polskich emigrantów")

Data emisji: 9.08.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Czytaj także

Czy astma usprawiedliwia dezercję? Polskość w "Trans-Atlantyku" Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 21:00
Krzysztof Globisz, który na antenie Dwójki czyta słynną powieść, był jednym z gości "Sezonu na Dwójkę" poświęconego właśnie "Trans-Atlantykowi". - To rzecz o kompleksach Polaków, ale też jakiegokolwiek innego narodu - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borges, Cortazar, Gombrowicz. Buenos Aires z trzech stron

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 16:50
– Każda z dzielnic Buenos Aires wygląda inaczej, w każdej mieszkają zupełnie inni ludzie. To mnie najbardziej zdziwiło – mówiła w Dwójce tłumaczka Marta Jordan w rozmowie o Buenos Aires oczami Jorge Luisa Borgesa, Julio Cortazara i Witolda Gombrowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za ziemią. Jak Polacy osiedlali się w Argentynie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 14:59
– W Polsce mieliśmy za mało gruntu, a rodzina była bardzo duża. W Argentynie działki miały 20 hektarów – mówił Jan Jeleń, polski emigrant z prowincji Misiones.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyjechałem do USA, żeby przestać się bać"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 14:50
Wojciech Fangor - malarz, autor projektów architektoniczno-urbanistycznych i twórca koncepcji plastycznej drugiej linii warszawskiego metra - wspomina lata emigracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Batory. Transatlantyk z burzliwą historią

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 16:00
- Opisuję ten statek przez ludzi. Oni spowodowali, że stał się taki niezwykły i stał się mitem - mówi Bożena Aksamit, autorka książki "Batory".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Luksusowe życie pasażerów "Batorego"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 11:00
- Transatlantyk "Batory" był, obok "Piłsudskiego", najważniejszym polskim statkiem, który pływał po oceanie w różne części świata - mówiła w Dwójce Justyna Gibbs z Muzeum Emigracji w Gdyni.
rozwiń zwiń