Jan Tokarski: bycie szczęśliwym przypomina polowanie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 21:00
- Wydaje się, że w naszych czasach szczęście polega na zaspokajaniu pragnień, że to jest droga do szczęścia - podkreślał w Dwójce filozof Jan Tokarski.
Audio
  • Dyskusja o szczęściu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: djgis/Shutterstock.com

- Szczęście wydaje się zatem z jednej strony towarem, który można kupić czy sprzedać, a z drugiej: jesteśmy uwikłani w gonitwę za szczęściem. Bycie szczęśliwym przypomina polowanie. Chodzi o to, aby upolować kolejne szczęście, zanim się znudzimy poprzednim. To ciągnące się w nieskończoność polowanie czyni nas nieszczęśliwymi - mówił Jan Tokarski.

Drugi z gości audycji, Jan Maciejewski, zwracał m.in. uwagę na inny współczesny paradoks: - To, że współczesny świat jest po uszy zanurzony w poszukiwaniu szczęścia, a z drugiej strony mamy do czynienia z globalną pandemią smutku, to są rzeczy ze sobą związane - zauważył.

Skąd bierze się szczęście i czym się różnią dzisiejsze koncepcje tego, co daje radość, od przeszłości? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: Jan Tokarski (filozof), Jan Maciejewski (publicysta)

Data emisji: 28.11.2019

Godzina emisji: 17.30 

jp/bch

Czytaj także

Małgorzata Godlewska: Przyjemność to łapanie momentu tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 10:18
- Mamy różne potrzeby, nie tylko fizjologiczne, podstawowe, jeśli nie są one zaspokojone to dążymy do tego, żeby takimi się stały - mówi dr Małgorzata Godlewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Jesli jest to proste, to robimy to w najprostszy sposób, jeśli nie, decydujemy się na zaspokajanie ich w sposób niekonwencjonalny - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można być szczęśliwym bez coachingu i terapii?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 10:00
Badania wskazują, że z pomocy terapeutów korzysta coraz większa grupa Polaków. Niektórzy spotkanie z psychoterapeutą traktują jako profilaktykę dla naszego zdrowia psychicznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Aby okiełznać lęk, najpierw musisz się do niego zbliżyć"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 14:00
- Lęk to naturalna sytuacja człowieka na sytuacje nietypowe i trudne. Nie jest ucziciem przyjemnym, dlatego najchętniej wyeliminowalibyśmy go z naszego życia często zapominając, że jest tak samo naturalną reakcją, jak radość - tłumaczyła psycholog Renata Pająkowska-Rożen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"GPS szczęścia" - jak obierać w życiu właściwy kurs?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 11:00
"GPS szczęścia" to tytuł książki opisujący moment w życiu, o którym przyjęło się także mówić zakręt lub zastój. Jej autorki radzą, co zrobić, kiedy znajdziemy się takiej sytuacji. 
rozwiń zwiń