"Paderewski chciał być ojczyźnie użyteczny"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 19:50
- Potrafił rozmawiać z każdym. Rozmowę prowadził w ten sposób, że rozmówca był zafascynowany. Ciekawość, niesamowity głód wiedzy i otwartość, to były jego cechy - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Justyna Szombara, muzykolog z Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I. J. Paderewskiego przy Instytucie Muzykologii UJ.
Ignacy Jan Paderewski
Ignacy Jan PaderewskiFoto: Shutterstock/Oleg Golovnev

Posłuchaj
49:57 Dwójka O wszystkim z kulturą 19 styczeń 2021 17_30_03v1.mp3 Ignacy Jan Paderewski - człowiek arcypolski (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

"Pragnąłbym również, iżbyście wszyscy z czystym sercem czyste dłonie wasze wyciągnęli do pojednania" - apelował ponad sto lat temu Ignacy Jan Paderewski. Wybitny pianista i kompozytor był jednocześnie znakomitym, charyzmatycznym mówcą.

Nawet jeśli styl jego wystąpień był anachroniczny, ich tematyka pozostaje wciąż bardzo aktualna. Najważniejsze wystąpienia Ignacego Jana Paderewskiego zawiera wydany właśnie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina tom "Wirtuoz słowa".

Ignacy Jan Paderewski 1200.jpg
160. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego

Źródła patriotycznego zaangażowania muzyka i polityka sięgają jego domu rodzinnego i lat młodzieńczych. - Ojciec Paderewskiego został na ponad dwa lata osadzony w carskim więzieniu za pomoc udzieloną powstańcom styczniowym - podkreśliła Justyna Szombara. - Możemy wspomnieć też o jednym z nauczycieli Paderewskiego, Michale Babiańskim, który był uczestnikiem powstania listopadowego, on uczył młodego Ignacego historii i wpoił mu silne poczucie sacrum ojczyzny. 

- Wewnętrzny imperatyw patriotyczny ukazywał się właściwie od początku artystycznej drogi Paderewskiego. Wiemy z jego młodzieńczych listów wysyłanych z Berlina do ojca, że miał świadomość swojej roli jako pianisty i kompozytora - tłumaczyła muzykolog. - Roli, która miała się także objawiać w służbie ojczyźnie. To było nawiązanie do romantycznej koncepcji artysty-wieszcza, który swoją postawą powinien dawać świadectwo.

Czytaj także:

Ignacy Jan Paderewski słynął z doskonałego wykształcenia, które sukcesywnie uzupełniał. Był poliglotą, znał język francuski, niemiecki, angielski. Czytał w oryginale klasyków literatury pięknej, biografie przywódców wojskowych, polityków, czołowych postaci świata polityki. Świetnie znał dzieła polskich wieszczów narodowych. 

- To była postać przyjmowana na wszystkich dworach świata, przez wszystkie koronowane głowy - zaznaczył Karol Radziwonowicz. - On utorował drogę do niepodległości Polski. Gdyby nie Paderewski można by sobie zadać pytanie, czy traktat wersalski wyglądałby tak, jak wyglądał ostatecznie. Postać Ignacego Jana Paderewskiego powinniśmy traktować jako wzór do naśladowania.

**

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Justyna Szombara (muzykolog z Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I.J. Paderewskiego przy Instytucie Muzykologii UJ), Karol Radziwonowicz (pianista, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I.J. Paderewskiego w Warszawie, propagator twórczości Paderewskiego)

Data emisji: 19.01.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 16:44
Ur. 1860, zm. 1941. Kompozytor, polityk. Jeden z najwybitniejszych pianistów świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woodrow Wilson – prezydentura w obliczu wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 05:40
Ustanowił wiele precedensów: jako pierwszy prezydent USA przemawiał przez radio, zainaugurował regularne konferencje prasowe oraz wybrał się z wizytą dyplomatyczną do Europy. Woodrow Wilson musiał pogodzić naturę idealisty z koniecznością interwencji zbrojnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paderewski w świecie polityki

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 17:08
W audycji przypomnimy dokonania Ignacego Jana Paderewskiego jako działacza niepodległościowego i męża stanu.
rozwiń zwiń