"Ksiądz i lekarz". Dwa powołania na wojennej ścieżce

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 20:30
- George Minois proponuje spojrzeć na te dwa powołania: lekarskie i kapłańskie jako na rywalizację; jako na dwa bieguny, pomiędzy którymi przesuwają się opiłki ludzkie, rzeczywistość antropologiczna, społeczna - mówił w Programie 2 Polskiego Radia o książce "Ksiądz i lekarz. Od świętych uzdrowicieli do bioetyki" publicysta Jan Maciejewski.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./wyd. Aletheia

Posłuchaj
24:58 Dwójka OWZK 1.04.2021.mp3 Jan Maciejewski o książce "Ksiądz i lekarz. Od świętych uzdrowicieli do bioetyki" George'a Minoisa (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 
Zegar czas 1200.jpg
Jan Maciejewski: nasze życie przypomina narrację Prousta

Po jednej stronie lekarz, po drugiej – ksiądz. Który z nich stanie bliżej, będzie miał pierwszeństwo w dostępie do tego pośrodku – chorego? Lekarz ciała czy duszy? Co weźmie górę: doczesne zdrowie, a może jednak wieczne szczęście?

Tak się ich przedstawia na niezliczonych miniaturach i obrazach. Tak też opowiadają tę historię badacze idei i obyczajów. Jako rywalizację. Walkę, od której zależy nie tyle los chorego człowieka, co całej wspólnoty. Przy łożu boleści ustalają się kryteria i priorytety. Na chwilę przed śmiercią jednostki ustalają się prawa, według których żyć będą wszyscy pozostali. Co chronimy, o co walczymy – ciało, czy duszę?

Temat bardzo na czasie

O rywalizacji tych dwóch figur traktuje również książka "Ksiądz i lekarz" francuskiego historyka kultury George'a Minoisa. Jak podkreślał Jan Maciejewski, to znaczące, że publikacja ukazała się w Polsce przed rokiem, już w trakcie pandemii.

- To oczywiście nie mogło być zaplanowane wcześniej, bo takie rzeczy: tłumaczenie, cykl wydawniczy – to wszystko dzieje dużo dłużej. Tym bardziej znaczący jest to przypadek, że właśnie w środku 2020 roku ukazuje się książka tak bardzo aktualna, dotykająca rzeczywistości, która dzieje się wokół nas, i w którą wszyscy jesteśmy wmieszani - przekonywał gość Dwójki.

Wcześniej w Polsce ukazała się inna książka George'a Minoisa - "Historia ateizmu". - W pewnym sensie "Ksiądz i lekarz" jest takim praktycznym zestawem ćwiczeń do tamtej książki, do pewnego odchodzenia od rzeczywistości duchowej na rzecz rzeczywistości cielesnej, materialnej wyłącznie - tłumaczył Jan Maciejewski.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jan Maciejewski ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 1.04.2021

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Jak pomóc pacjentowi z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:44
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 05:48
Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucano taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
rozwiń zwiń