Jarosław Abramow-Newerly: radio ukształtowało mnie jako autora

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 19:20
- Nigdy nie pisałem krótkich form. Dopiero w radio zacząłem pisać poważne, niekoniecznie humorystyczne słuchowiska - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jarosław Abramow-Newerly, pisarz, kompozytor i dramaturg.
Od lewej: poetka, autorka tekstów piosenek Agnieszka Osiecka, kompozytor Jarosław Abramow-Newerly oraz piosenkarka, aktorka Kalina Jędrusik (1965 r.)
Od lewej: poetka, autorka tekstów piosenek Agnieszka Osiecka, kompozytor Jarosław Abramow-Newerly oraz piosenkarka, aktorka Kalina Jędrusik (1965 r.)Foto: Erazm Ciołek/PAP

Jarosław Abramow forum 1200.jpg
Dramaty Jarosława Abramowa. "Był otwarty na teatr rozumiany wielorako"

Gość audycji z dużym sentymentem wspominał okres współpracy z Polskim Radiem. - Wtedy Pierwszy i Drugi Program, tak zwana Naczelna Redakcja Literacka, mieściła się na ulicy Myśliwieckiej. To było oddzielny gmach, który przez Janusza Warleckiego - dyrektora Teatru Polskiego Radia - był nazywany świątynią sztuki. Radio było bardzo ważną dla mnie instytucją - podkreślał Jarosław Abramow-Newerly.

Kilka tygodni temu premierę miała jego autobiograficzna książka "Piórem i pazurem". Jest to rodzaj diariusza, zapis najważniejszych zdarzeń z życia autora, obejmujących lata 1960-2021. Pełno w nim nazwisk - pisarzy, aktorów, reżyserów, ludzi z pierwszych stron gazet i tych, których poza Jarosławem Abramowem-Newerlym znają nieliczni.

- Ktoś nawet doliczył się 1004 nazwisk - przyznał z rozbawieniem gość Dwójki.

Posłuchaj
29:07 Dwójka owzk 19.10.mp3 Jarosław Abramow-Newerly o swojej autobiograficznej książce "Piórem i pazurem" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

W czasie rozmowy pytaliśmy Jarosława Abramowa-Newerlego o jego najbliższych przyjaciół: Włodzimierza Odojewskiego, Janusza Krasińskiego, Marka Nowakowskiego, Jerzego Sitę, Kazimierza Orłosia, Władysława Terleckiego; o jego pracę z Agnieszką Osiecką i Aliną Janowską; o to, dlaczego długo nie używał nazwiska ojca; czy to "Klik-klak" otworzył przed nim deski teatrów; jak to się stało, że zaczął pisać prozę i książki na zamówienie; i wreszcie o jego emigracyjne życie w Kanadzie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Jarosław Abramow-Newerly (pisarz, kompozytor, dramaturg)

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 17.30

pg


Czytaj także

Życiopisanie Jacka Bocheńskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 13:00
- W moim życiu jest żelazny punkt biografii, to opozycja demokratyczna w latach 60. i 70. Są też takie emblematyczne osoby, dzięki którym ja w opozycji funkcjonowałem, które mnie przez nią poprowadziły. To jest Jerzy Andrzejewski, redaktor "Przeglądu kulturalnego", byłem wtedy świadkiem jego przemiany ideowej i moralnej. Druga ważna osoba to Wiktor Woroszylski. Zjawia się też w pewnym momencie Zbyszek Herbert, który ma przede wszystkim duszę poetycką, nie duszę działacza - wspominał w Dwójce Jacek Bocheński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Beczek: Edward Stachura jest pisarzem w ruchu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 21:30
– Stachura to nie jest pisarz spetryfikowany w jakichś konkretnych odczytaniach czy interpretacjach. Każde pokolenie, które się pojawia, na nowo może go odczytywać i odkrywać. To taki pisarz, jak ci wielcy polscy romantycy, którzy się nie starzeją, a ich twórczość cały czas oddziałuje – mówił w Dwójce Jakub Beczek, współautor opracowania "Cała jaskrawość i inne utwory" z poezją i opowiadaniami Edwarda Stachury.
rozwiń zwiń