Odbudowa Notre Dame. Rekonstrukcja oryginału czy współczesne wnętrze?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 18:00
Powszechna zgoda panuje co do tego, że paryska katedra Notre Dame jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury i sztuki europejskiej. Kształt jej odbudowy po pożarze wzbudza jednak rozliczne kontrowersje.
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu, 15 kwietnia 2019 r.
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu, 15 kwietnia 2019 r.Foto: Shutterctock/Marti Bug Catcher

Osią sporu jest stosunek do rekonstrukcji wnętrza. Jedni uważają, że powinno się jak najbardziej zbliżyć do średniowiecznego wyglądu katedry, stawiając na jej sakralną funkcję, inni chcą przerzucić pomost do współczesności, podkreślając walory muzealne świątyni.

Pod koniec ubiegłego roku francuski dziennik "Le Figaro" opublikował apel ponad stu osobistości, które sprzeciwiają się projektowi diecezji Paryża w sprawie zagospodarowania wnętrz katedry Notre-Dame. Jak piszą autorzy deklaracji, "diecezja chce zniszczyć to, co ocalało z pożaru" i krytykują plany, które ich zdaniem negatywnie wpłyną na wystrój gotyckiej świątyni, częściowo zniszczonej w pożarze w kwietniu 2019 r. 

"W projekcie są między innymi przenośne ławki, oświetlenie, które zmienia kolor w zależności od pory roku, projekcje na ścianach" - wymienili autorzy deklaracji i wyrazili obawę, że projekt diecezji będzie przypominał nowoczesne widowiska kulturowe które - ich zdaniem - "są bardzo często mieszanką kiczu i głupoty".

Czytaj także:

Gdzie leży granica ingerencji w kształt zabytkowych budowli? Czy ochronie powinna podlegać także ich funkcja? Jakie materiały i techniki powinny być używane do rekonstrukcji? Zastanawialiśmy się nad tym z prof. Danutą Kłosek-Kozłowską - kierowniczką Pracowni Dziedzictwa Miast Politechniki Warszawskiej, Stefanem Foltzerem – korespondentem Polskiego Radia w Paryżu i Michałem Dudą - zastępcą dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Danuta Kłosek-Kozłowska (kierowniczką Pracowni Dziedzictwa Miast Politechniki Warszawskiej), Michał Duda (zastępca dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu), Stefan Foltzer (korespondentem Polskiego Radia w Paryżu)

Data emisji: 27.04.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Kontrowersyjna przebudowa katedry Notre Dame. Jest opinia Komisji Dziedzictwa i Architektury

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 13:31
"Dzieła międzynarodowych artystów mają prowadzić dialog z dziełami dawnych mistrzów" - mówi o planowanych zmianach we wnętrzu katedry diecezja paryska. "Politycznie poprawny Disneyland" - komentują media. Pozytywną opinię na temat odbudowy katedry Notre Dame wydali eksperci francuskiej Narodowej Komisji Dziedzictwa i Architektury (CNPA).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwarta rocznica pożaru katedry Notre Dame w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 05:30
To wydarzenie wstrząsnęło całym, nie tylko chrześcijańskim światem. 15 kwietnia 2019 roku wybuchł pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu - jednej z najbardziej znanych świątyń na świecie, symbolu francuskiej stolicy. 
rozwiń zwiń