"Będę sławny, będę bogaty". Barwna biografia Bogusława Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 14:55
W piątkowe popołudnie spotkamy się ze znakomitą dziennikarką Anną Lisiecką, z którą porozmawiamy o jej najnowszej książce "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
Bogusław Kaczyński na widowni podczas eliminacji do Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, rok 1970
Bogusław Kaczyński na widowni podczas eliminacji do Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, rok 1970Foto: NAC

Anna Lisiecka jest dziennikarką Polskiego Radia. Jest również laureatką wielu wyróżnień w konkursach na reportaż i dokument radiowy. W 2010 roku jej reportaż "Kainowa zbrodnia" otrzymał Główną Nagrodę Wolności Słowa. Anna Lisiecka jest również autorką książki o przedwojennej gwieździe tańca "Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej".

Jej ostatnia książka to opowieść o Bogusławie Kaczyńskim - publicyście, dziennikarzu, krytyku muzycznym i wspaniałym popularyzatorze opery i operetki.

"Mam bardzo głębokie przekonanie, że nie jesteśmy narodem głuchym, ale wrażliwie wyczulonym na piękno muzyki. Tak jak gromadzimy książki, powinniśmy zbierać płyty z muzyką wartościową i piękną. Niemniej, ktoś powinien być przewodnikiem po tym świecie, umieć wskazać, co warto mieć, żeby posłuchać" - twierdził Bogusław Kaczyński, niestrudzony popularyzator muzyki, którego w nowej książce sportretowała Anna Lisiecka.

Jak czytamy w opisie książki: "Kamera go kochała, wprost przechodził na drugą stronę ekranu. Mówił, że interesuje go tylko wielka widownia i gromadził milionową widownię. Także wtedy, kiedy po udarze mówił wolniej, wielbiciele go nie opuścili. O celu swojej pracy pisał: Moim pragnieniem jest oczarować jak najszersze rzesze ludzi potęgą sztuki. Pokazać, że życie człowieka, który poddaje się sztuce, może być piękniejsze, wartościowsze, że w tym smutnym świecie, który niesie tyle rozczarowań, klęsk, trosk, smutków i łez – sztuka może człowiekowi pomóc".

To książka, która - jak podkreślają wydawcy - przynajmniej częściowo ukazuje złożony mechanizm, dzięki któremu ambitny chłopiec z prowincji staje się gwiazdą i wielką osobowością naszej kultury. Autorka pisze o tym barwnie, ale obiektywnie. Nie stawia pomnika, ale docenia zasługi Bogusława Kaczyńskiego. A wie tym więcej, że przez lata przyjaźniła się z bohaterem tej fascynującej książki.

(opis wydawcy)

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w piątek (13.05) w godz. 17.30-18.00 zaprasza Jakub Kukla.

Czytaj także

Anna Lisiecka: Bogusław Kaczyński był tytanem pracy i miał do siebie dystans

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 10:00
- "Operowe qui pro quo" były filmami akcji, kręconymi w dworach i pałacach Wielkopolski. "Portrety gwiazd" to reportaże uczestniczące, Bogusław Kaczyński miał szaloną inwencję w dziennikarskiej pracy. Prezentował gwiazdy, ale również lansował młodych wykonawców, jeździł na prowincjonalne festiwale - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Lisiecka, autorka książki "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogusław Kaczyński. Oczarować potęgą sztuki

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 22:00
Bogusław Kaczyński - publicysta, krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej - 2 maja obchodziłby swoje 80. urodziny. Jaki wywarł wpływ na umuzykalnienie Polaków? Czy spełnił swoje artystyczne zamierzenia? Czym zaskarbiał sobie muzyków oraz publiczność? Co z jego spuścizny przetrwało próbę czasu? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy z Anną Lisiecką, autorką biografii Bogusława Kaczyńskiego pt. "Będę sławny, będę bogaty".
rozwiń zwiń