Filmowa adaptacja - jak uchwycić istotę literackiej opowieści?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 18:00
- Przestrzeń między oryginałem literackim a adaptacją filmową to bagniska, na których niejeden wybitny twórca zatonął. A także odwieczne dyskusje, czy dana książka została dobrze czy źle zaadaptowana - mówili w Dwójce Adriana Prodeus i Piotr Gociek.
Kadr z filmu
Kadr z filmuFoto: mat. promocyjne
  • Tematem tego wydania audycji "O wszystkim z kulturą" był najnowszy film Noah Baumbacha, który przełożył na język kina postmodernistyczną powieść Dona DeLillo "Biały szum".
  • Na tym przykładzie rozmawialiśmy o literaturze "nieadaptowalnej".

Pułapka filmowej adaptacji

Adriana Prodeus i Piotr Gociek rozmawiali o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na autorów filmowych adaptacji książek. - To jest nieracjonalne czytelnicze oczekiwanie, aby to przeżycie z lektury zdarzyło się nam jeszcze raz, ale z obrazkami, w ruchu, z aktorami na ekranie. W tę wielką pułapkę wpadają miłośnicy literatury, drugim etapem jest audiobook, gdy pozwalamy ulubioną książkę zinterpretować aktorowi. Potem jest trzeci etap, kiedy trafia ona na ekran, adaptują ją filmowi twórcy, bardzo często mamy wiele uwag - mówiła Adriana Prodeus.

Czytaj też:

Istota opowieści przede wszystkim

Piotr Gociek podkreślił, że sekret wielkich dzieł literackich nie kryje się wyłącznie w wydarzeniach fabularnych. - Podejście fana literatury czasami nas zaślepia. Jest zrozumiałe, gdy w adaptacji trafiają się rzeczy niewybaczalne. Sedno filmowej adaptacji polega na tym, żeby istotę opowieści jakoś wydestylować i zamienić w film - zaznaczył. - Ale to wiedzą tylko ci, którzy daną książkę kochają, tego nie da się zmierzyć ani opisać - stwierdziła Adriana Prodeus.

Posłuchaj
29:46 2023_01_10 17_29_40_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Filmowa adaptacja - jak uchwycić istotę literackiej opowieści? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy Noah Baumbach urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku. Jego rodzicami są Georgia Brown, krytyczka filmowa i powieściopisarka, oraz Jonathan Baumbach, pisarz. Zadebiutował jako reżyser i scenarzysta w 1995 roku filmem "Tupiąc i wrzeszcząc", o chłopaku, który po ukończeniu studiów wciąż unika dorosłości.

W latach 2000. Baumbach rozpoczął współpracę z Wesem Andersonem, z którym napisał wspólnie fabuły filmów "Podwodne życie ze Steve’em Zissou" i "Fantastyczny Pan Lis". Dużym sukcesem artystycznym stała się jego "Frances Ha", którą stworzył wspólnie z Gretą Gerwig, odtwórczynią głównej roli w filmie.

(źródło: filmweb.pl)

Zwiastun:

[Kino Pod Baranami/BIAŁY SZUM - teaser PL]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 10.01.2023

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Jan Himilsbach - gra w papier, nożyce i kamień

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 05:35
34 lata temu, 11 listopada 1988 roku zmarł w Warszawie Jan Himilsbach, aktor, pisarz i scenarzysta. Należał do najbarwniejszych postaci czasów PRL. Pod powierzchownością zniszczonego życiem kamieniarza - alkoholika skrywał głęboką wrażliwość artystyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trędowata" – filmowa historia nieśmiertelnego romansu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 05:40
46 lat temu, 29 listopada 1976 roku, miała miejsce premiera trzeciej już ekranizacji "Trędowatej" - niezwykle poczytnej powieści Heleny Mniszkówny.
rozwiń zwiń