Redakcja Polska

Podsumowanie obchodów 100-lecia niepodległości. Prezydent: jej utrzymanie jest wielkim zadaniem dla wszystkich Polaków

09.01.2023 16:01
W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość Polonia Rediviva z udziałem pary prezydenckiej, będąca podsumowaniem Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. - 100-lecie odzyskania niepodległości wpisało się w naszą świadomości. Zamknęło się czasem wojny na Ukrainie, gdy Rosjanie napadli na naszych sąsiadów, by odebrać im wolność - mówił do zgromadzonych gości Andrzej Duda.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda zamknął obchody 100-lecia niepodległości Polski. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
W Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się uroczystość Polonia Rediviva z udziałem pary prezydenckiej.
W Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się uroczystość Polonia Rediviva z udziałem pary prezydenckiej.TVP.INFO/Screen

Podczas uroczystości Polonia Rediviva (Polska Odrodzona) w obecności pary prezydenckiej podsumowano organizowane od 2018 roku obchody upamiętniające wydarzenia oraz osoby związane z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości.

- Zależało nam na tym, aby obchody 100-lecia niepodległości uświadomiły wszystkim, że to był proces, walka o państwo, o to, by mogło ono trwać. Nawoływaliśmy do tego, by szukać bohaterów tych czasów wśród swoich bliskich - mówił do zgromadzonych w Pałacu Prezydenckim gości Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że "obchody 100-lecia niepodległości organizowane były w wielu miastach i miasteczkach, rozmawiano z młodzieżą i wspólnie odnajdywano i oddawano hołd bohaterom". - Dziękuję za to - stwierdził.

- 100-lecie odzyskania niepodległości wpisało się w naszą świadomości. Zamknęło się czasem wojny na Ukrainie, gdy Rosjanie napadli na naszych sąsiadów, by odebrać im wolność - dodał.

Prezydent Andrzej Duda powiedział ponadto, że obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości trwały aż pięć lat, gdyż sam fakt odzyskania niepodległości też był procesem.

Posłuchaj
00:28 12137441_1.mp3 Prezydent o obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (IAR)

 

Początek obchodów

Obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę zainicjowano z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w grudniu 2017 roku w małopolskiej Stróży. To właśnie tam mieściła się oficerska szkoła Związku Walki Czynnej, której komendantem był późniejszy marszałek Józef Piłsudski.

Kulminacją obchodów był 11 listopada 2018 roku. Tego dnia uroczystości w Warszawie zgromadziły w sumie kilkaset tysięcy osób. Równolegle, przez ostatnie lata, tysiące inicjatyw, m.in. w ramach Biura Programu "Niepodległa", zorganizowano w miejscowościach w całej Polsce. Państwowe uroczystości w 100-lecie odzyskania niepodległości w latach 2017-2022 koordynował specjalny komitet, powołany na mocy ustawy z 7 kwietnia 2017 roku.

W ramach cyklu obchodów upamiętniono m.in. setne rocznice powstania wielkopolskiego, Bitwy Warszawskiej i powstań śląskich. Z inicjatywy prezydenta ustanowiono Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Pamiątką po 100-leciu odzyskania niepodległości ma być trwająca już odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej, symboli przedwojennej Warszawy.


Posłuchaj
00:31 12137520_1.mp3 Prezydent: niepodległość nie jest dana raz na zawsze (IAR)

 


TVP Info/Twitter/IAR/PR24/dad

Rosyjski historyk: to nie jest "tylko" wojna Putina, bo Rosjanie go wspierają

09.01.2023 14:31
Rosyjski historyk niezależny Jurij Piwowarow podkreśla, że inwazja na Ukrainę nie jest tylko wojną Putina, ale także tych Rosjan, którzy go popierają. W podobnym tonie o odpowiedzialności Rosjan za agresję na sąsiednie państwo wypowiedział się rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski. Były więzień polityczny w rozmowie z Radiem Swoboda zwrócił uwagę, że Rosjanie przez 23 lata godzą się na rządy dyktatora, więc są tak samo odpowiedzialni za zło, jak Władimir Putin.

"Niemcy muszą naprawić krzywdy wyrządzone Polsce". Jarosław Sellin o reparacjach wojennych

09.01.2023 15:00
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że Niemcy muszą naprawić krzywdy wyrządzone Polsce i Polakom podczas II wojny światowej. Gość Programu 3. Polskiego Radia zapewnił, że kwestia odszkodowań i reparacji będzie poruszana na każdym polsko-niemieckim spotkaniu na szczeblu państwowym.

Powstaje 1 Dywizja Piechoty Legionów. Będzie działać przede wszystkim w woj. podlaskim

09.01.2023 16:26
Między 16. i 18. Dywizją Zmechanizowaną powstaje nowa 1 Dywizja Piechoty Legionów, która będzie działała przede wszystkim na terenie województwa podlaskiego - m.in. w Łomży, Grajewie, Kolnie czy Siemiatyczach - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. W poniedziałek szef MON w jednostce w Białymstoku zatwierdził koncepcję sformowania kolejnej, piątej dywizji polskiej armii.